Wydarzenie wyjątkowe Patronat CCIFP

(Od) budowa (Nowej) Ukrainy | Wspólna przeszłość – wspólna przyszłość – zagrożona współczesność: jak zbudować nowy poziom relacji polsko-ukraińskich

Język :
polski i angielski (z tłumaczeniem symultanicznym)

Cena : WYDARZENIE FIRMY STOWARZYSZONEJ W CCIFP

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z organizatorem

Passé

L'événement est terminé.

10 października 2023 | 10:00 - 12:30 | Wydarzenie hybrydowe w języku polskim i angielskim (z tłumaczeniem symultanicznym) 

Od pierwszych dni wojny Polska odgrywała ważną rolę w niesieniu pomocy Ukrainie. Podczas, gdy wiele krajów długo nie mogło otrząsnąć się z szoku, Polacy ruszyli natychmiast, przyjmując pod swoje dachy wszystkich potrzebujących i organizując wszelkie możliwe formy wsparcia. 

Dzisiaj, w 19 miesiącu wojny, widzimy różne jej oblicza i konsekwencje. Miliony osób opuściło swoje domy, straciło krewnych lub zostało rannych. Wiele z nich musiało zacząć swoje życie od zera, w obcym kraju, coraz mocniej pojmując znaczenie powtarzanego przez swoje babcie i dziadków zaklęcia "nigdy więcej wojny". 

Ale życie, pomimo tych traumatycznych doświadczeń, wciąż się toczy. Ukraińscy żołnierze odważnie walczą i wygrywają z agresorem, państwa działają, nie ustaje pomoc międzynarodowa, a biznes, który doskonale rozumie swoją rolę w budowaniu siły gospodarczej, rośnie i systematycznie się wzmacnia. Wszyscy mamy nadzieję na pokonanie zła. 

I wydawałoby się, że każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jedyną właściwą drogą jest wzmacnianie poczucia wspólnoty. Tymczasem dzieje się inaczej, a krótkowzroczne, obliczone na konkretny efekt działania bardzo poważnie zagrażają jej trwałości. 

W jaki sposób, w czasie wojny, można zapobiec pogarszaniu się relacji między naszymi krajami i narodami, mając w tle spory gospodarcze i polityczne? Czy wewnętrzne procesy polityczne powinny mieć wpływ na politykę zagraniczną? Jak budować i wzmacniać więzi między Polską a Ukrainą.  

I konkretnie: Jakie są możliwe wyjścia z sytuacji z ukraińskim zbożem? Jak pomóc mądrze, by nie szkodząc własnym sprawom, uszanować interesy i racje partnera? I w końcu gdzie szukać i jak skutecznie budować biznesowe Win-Win w tej sytuacji? 

Zagrożona współczesność  

Dzisiaj wiemy, że tylko dzięki silnemu i konsekwentnemu wsparciu gospodarczemu Ukraina będzie miała środki niezbędne do kontynuowania wojny i przyszłej odbudowy.  

Jednak ilość otrzymywanej w naturze broni spada, a europejskie magazyny pustoszeją. Z kolei pomoc finansowa nie może być w całości wykorzystana na zakup arsenału, więc aby utrzymać możliwości obronne Ukraina musi zarabiać.  

A zarabia głównie na eksporcie produkcji rolnej, otrzymując zapłatę w walucie obcej, co pozwala ustabilizować bilans płatniczy. Opodatkowane zyski zwiększają budżet i dają szanse na przetrwanie.  

Z drugiej strony towar, który produkuje jest dzisiaj dramatycznie potrzebny. 

Duża część świata głoduje, podczas gdy inni nie są w stanie stworzyć swoich szlaków handlowych.  

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji, przy umiejętnym zarządzaniu i partnerskim podejściu Polska i Ukraina mogłyby realizować wspólne scenariusze, czerpać korzyści i niejako przy okazji, wzmacniać więzi i relacje biznesowe. Dzieje się jednak zupełnie inaczej. 

Czy straciliśmy instynkt i wyczucie? Czy naprawdę nie wiemy co możemy zrobić? Łatwo można sobie wyobrazić, do czego mogą doprowadzić kłótnie między Polską a Ukrainą w czasie wojny z Rosją. I wszyscy dobrze wiemy, kto na tym skorzysta. 

Obecny stan polsko-ukraińskich relacji   

Chociaż często byliśmy niełatwymi dla siebie sąsiadami, a nasza historia ma wiele trudnych, gorzkich i okrutnie tragicznych momentów, to w obliczu wściekłego ataku Rosji przeszły one na inny, daleki plan. A stosunki między Polakami i Ukraińcami osiągnęły nowy etap. 

Wspólne doświadczenia z pierwszych dni i miesięcy wojny i więzi, jakie wtedy powstały zostaną na zawsze. 

Obywatele Polscy rzucili się na pomoc. Byli serdeczni i pełni empatii, pomagali w każdy możliwy sposób, samodzielnie i spontanicznie organizując wszelkie formy wsparcia i zmuszając instytucje, organizacje i firmy do aktywności i zaangażowania.  

Dlatego Ukraińcy, pomimo traumatycznych i tragicznych doświadczeń i ogromnej tęsknoty za domem są gotowi budować tu swoje życie. 

Ale warunek jest taki, że muszą czuć się bezpiecznie, mieć stabilny grunt pod nogami i pewność, że są u siebie i wśród swoich.  

Dlatego dzisiaj jesteśmy razem. Tworzymy wspólnotę, której trwałości będziemy bronić. Społeczność zbudowaną na wspólnych doświadczeniach i wspólnych planach na przyszłość. 

 

Tematy do dyskusji  

 

  • Jaki jest rzeczywisty status wojny i ukraińskiej gospodarki wojennej? 

  • Co może się wydarzyć jeśli pomoc międzynarodowa dla Ukrainy zacznie się zmniejszać? 

  • Jak się nie pokłócić, kiedy wszechobecna polityka zaczyna odgrywać główną rolę?  

  • Modelowanie: jak wyjść z dzisiejszej sytuacji?   

  • Obecne i przyszłe wyzwania w związku z wojną w Ukrainie 

  • Jak i kiedy nastąpi odbudowa Ukrainy?  

Paneliści  

  • Wasyl Zwarycz, Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce 

  • Dariusz Szymczycha, Wiceprezes Zarządu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej 

  • dr hab. Kamil Zajączkowski, Dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego  

  • Olena Ovchynnikova, prawniczka, Ukrainian Desk, Kochański & Partners 

  • Wojciech Wrochna, partner Kochański & Partners  

  • dr hab. Markiyan Malskyy, Szef Ukrainian Desk, partner, Kochański & Partners 

Moderator  

Piotr Kochański, Partner Zarządzający Kochański & Partners 

Program 

9:30-10:00 Rejestracja 

10:00-12:00 Panel dyskusyjny 

12:00-12:30 Sesja Q&A 

12:30-14:00 Lunch & Networking 

 

Dla kogo jest to wydarzenie 

Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy są zainteresowani utrzymaniem jak najlepszych i najbliższych relacji między Polską a Ukrainą, przedsiębiorców oraz firm zainteresowanych przedsięwzięciami w Ukrainie. 

Przeczytaj o tym, jak pomagamy ukraińskim firmom i o naszym Ukrainian Desk. 

 

** 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, możliwy wyłącznie po rejestracji i akceptacji zgłoszenia. Organizator zastrzega sobie możliwość selekcji zgłoszeń, a także odwołania wydarzenia. 

Wydarzenie ma charakter hybrydowy: możliwość uczestnictwa stacjonarnie lub on-line. 

Stacjonarnie: Siedziba Kochański & Partners, pl. Piłsudskiego 1, Warszawa. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

Link do transmisji online zostanie wysłany uczestnikom dzień przed wydarzeniem. 

 

 

Ostatnie aktualności CCIFP

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!