Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Konsultacje MRiT w zakresie terytorialnych ograniczeń sprzedaży (TSC)

Departament Spraw Europejskich Ministerstwa Rozwoju i Technologii analizuje wnioski płynące z opublikowanego 18 kwietnia br. raportu Enrico Letty (https://www.consilium.europa.eu/media/ny3j24sm/much-more-than-a-market-report-by-enrico-letta.pdf, str. 113 do 115) w temacie przyszłości jednolitego rynku europejskiego. 

 

Jednym ze zdefiniowanych w raporcie problemów jest kwestia terytorialnych ograniczeń sprzedaży - territorial supply constraints (TSC). Co więcej, na problem ten zwracają również uwagę Niderlandy, które formułują analogiczne wnioski i wzywają do podjęcia działań w tym temacie. 

 

TSC odnoszą się do ograniczeń, które utrudniają detalistom pozyskiwanie produktów z wybranego przez nich państwa członkowskiego na najlepszych możliwych warunkach rynkowych. Wyższe ceny zakupu mogą przełożyć się na wyższe ceny konsumpcyjne. Ta fragmentacja jednolitego rynku ma ponadto negatywny wpływ na zakres produktów, które mogą być oferowane w państwach członkowskich. W raporcie E. Letta wskazuje, że UE powinna wzmocnić zdolność organów krajowych do radzenia sobie z podejrzeniem TSC dzięki formalnej procedurze wspólnej dla wszystkich w sprawach transgranicznych. Poza tym ograniczonym, ale użytecznym środkiem, UE musi zadać sobie pytanie, czy powinna interweniować, gdy rynek działa nieprawidłowo z innych powodów niż te objęte prawem konkurencji. 

 

Raport Letty wskazuje również jako bliski problemowi TSC problem geoblokowania. Za główną jego przyczynę wskazano rozbieżność przepisów krajowych (niektórzy przedsiębiorcy wskazują również na dodatkowe koszty i ryzyko wynikające ze sprzedaży do niektórych krajów).  Tym samym formułowany jest jednoznaczny wniosek, że pozostałe przeszkody dla konsumentów w kupowaniu i korzystaniu z usług na odległość od innego państwa członkowskiego powinny zostać usunięte w trybie pilnym. 

 

W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania, które pomogą przygotować stanowisko Polski w tym temacie: 

 

  1. Czy mieli Państwo w historii swojej działalności do czynienia z praktykami jak te opisane powyżej? Jeśli tak, to czy problem ten ma charakter stały i powtarzalny, czy było to incydenty o jednorazowym charakterze? 
  2. Czy rozwiązania tych problemów, zaproponowane w raporcie, uznaliby Państwo za skuteczne i trwale rozwiązujące opisane problemy? Jeśli nie, czy dzięki swojej praktyce są Państwo w stanie wskazać inne sposoby ich rozwiązania?

 

Odpowiedzi prosimy kierować do 6 maja br. na adresy: lukasz.piatek(@)mrit.gov.pl  i Wydzial_PrawaUE(@)mrit.gov.pl .

Hide message history

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!