Komitet Zrównoważonego i Inteligentnego Przemysłu
Celem Komitetu Zrównoważonego i Inteligentnego Przemysłu jest stworzenie miejsca dyskusji i wymiany doświadczeń na temat Przemysłu 4.0., monitorowanie bieżących wyzwań w sektorze przemysłu, wypracowanie wspólnych stanowisk w stosunku do konsultowanych ustaw i przepisów i dzielenie się informacjami na temat nowych trendów, rozwiązań i dobrych praktyk w sektorze przemysłu.
Przewodniczą Komitetowi:
Uczestniczą w Komitecie:
Najbliższe zebrania komitetów:
Brak wydarzeń z wybranej kategorii
Poprzednie spotkania Komitetu Zrównoważonego i Inteligentnego Przemysłu
Na zaproszenie Saint-Gobain w Polsce, światowego lidera w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, członkowie Komitetu Przemysłu CCIFP mieli okazję odwiedzić dwa zakłady produkcyjne: Isover oraz Swisspacer w Gliwicach.
Była to nie lada gratka, by z bliska przyjrzeć się całemu procesowi i poznać tajniki produkcji w zakładach, które są odzwierciedleniem głównych wartości i misji Saint-Gobain takich jak innowacyjność, dekarbonizacja, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo w miejscu pracy zgodnie z nadrzędnym celem MAKING THE WORLD A BETTER HOME.
Saint-Gobain Isover w Polsce to lider na rynku wełny mineralnej szklanej oraz wiodący producent izolacji z wełny mineralnej skalnej. Rozwiązania ISOVER zastosowano w tysiącach domów oraz wielu obiektach, jak np. Muzeum Historii Polski, Stadion Narodowy, Varso 1, czy siedziba NOSPR w Katowicach.
Z kolei Swisspacer, Saint-Gobain jest liderem w dziedzinie innowacji w zakresie ciepłych ramek dystansowych do szyb zespolonych.
Saint-Gobain w Polsce to jeden z największych inwestorów zagranicznych posiadający w Polsce 25 zakładów i zatrudniający 7,3 tys. pracowników. Jest aktywnym członkiem CCIFP, Komitetu ESG Zrównoważone Budownictwo i współautorem Białej Księgi CCIFP.
Dziękujemy za gościnność i wspaniałą okazję do networkingu i wymiany doświadczeń.
Podczas spotkania definiowaliśmy cele i kluczowe działania komiytetu w roku 2022.
W dniu 26 kwietnia odbyło się pierwsze w 2021r. spotkanie Komitetu Przemysł pt. "Biała Księga i nowe fundusze UE 2021-2027"
Agenda:
- Formy wsparcia działalności gospodarczej ze środków publicznych w latach 2021-2027
- Źródła finansowania projektów – nie tylko unijne i nie tylko perspektywa finansowa 2021-2027
- Perspektywa finansowa UE 2021-2027
- Wybrane pozostałe programy unijne
- Środki krajowe
- Instrumenty podatkowe
- Najistotniejsze zasady ubiegania się o wsparcie.
Komitet poprowadziła p. Joanna Prokurat, doradca podatkowy z Wardyński i Wspólnicy sp.k.
Joanna Prokurat ma kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie dotyczącym polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego, a także ubezpieczeń społecznych. Doradza m.in. w zakresie identyfikacji możliwych instrumentów wsparcia, a także przy ich wdrożeniu i rozliczeniu dla projektów na wszystkich etapach ich realizacji.
W dniu 25 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Komitetu.
Kryzys energetyczny, inwestycje i rozwój biznesu były tematami poruszanymi na spotkaniu z ministrem rozwoju Waldemarem Budą.
Wraz z grupą przedsiębiorców CCIFP spotkała się 10.10.2022 w Ministerstwie Rozwoju i Technologii z Ministrem Waldemarem Budą, by porozmawiać o wyzwaniach energetycznych, które stoją przed firmami posiadającymi zakłady produkcyjne w naszym kraju, a także pomysłach przedstawionych w Białej Księdze CCIFP na poprawę efektywności i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Zbliżająca się zima i obawy związane z zapewnieniem ciągłości dostaw surowców energetycznych skłoniły Ministerstwo i firmy do wspólnego szukania rozwiązań i bieżącej wymiany informacji. Minister podkreślał konieczność zapewnienia Polsce niezależności energetycznej i dywersyfikacji źródeł, co już jest prowadzone od ponad dekady. Rząd prowadzi działania, które mają zabezpieczyć obywateli, ale też przedsiębiorstwa przed dużymi wzrostami kosztu energii i podkreśla konieczność podjęcia pilnych działań na szczeblu UE. Strona polska złożyła zresztą kilka propozycji zabezpieczenia dostaw i ustabilizowania cen gazu i energii na rynku europejskim.
Minister podkreślał również potrzebę inwestycji w infrastrukturę energetyczną, w tym magazynowania energii oraz inteligentne systemy (smart grids), poprawę efektywności energetycznej budynków oraz wzrost udziału OZE w końcowym zużyciu energii.
Przedstawił również aktualne i planowane mechanizmy wsparcia dla sektorów energochłonnych, by zabezpieczyć je przez zwyżkami cen energii przez system dopłat i dotacji, by tym samym wyrównać konkurencyjność zakładów zlokalizowanych w Polsce wobec przedsiębiorstw w krajach spoza Europy.