Komitet ds. Zrównoważonego Budownictwa
Celem Komitetu ds. Zrównoważonego Budownictwa jest zrzeszanie firm dostarczających innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania i wznoszenia obiektów budowlanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, w trosce o komfort i zdrowie użytkowników przestrzeni; obserwacja trendów rynkowych i nowości technologicznych oraz monitorowanie bieżących wyzwań branży, jak i stworzenie miejsca dyskusji i wymiany doświadczeń podczas cyklicznych spotkań.
Najbliższe zebrania komitetów:
Brak wydarzeń z wybranej kategorii
Poprzednie spotkania Komitetu
Podczas ostatniego spotkania Komitetu ESG Zrównoważone Budownictwo, które odbyło się 10 września 2024 r. w siedzibie CCIFP, gościliśmy przedstawicielki Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii: Agatę Wancio i Justynę Gorzoch.
O aspektach ESG w branży budowlanej, współpracy B+R podmiotów polskich i francuskich, jak również doświadczeniach firm we współpracy z polskimi start-upami opowiedzieli Henryk Kwapisz z Saint-Gobain Polska oraz Jacek Boruc z Warbud S.A.
Spotkanie było także okazją do zaprezentowania kluczowych dla firm wyzwań branży budowlanej na poziomie regulacyjnym, które zostały zawarte w Białej Księdze CCIFP przygotowanej pod nadzorem prawnym mec. Michała Glińskiego i mec. Radosława Wiśniewskiego z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
W dniu 18 kwietnia 2024 r. miało miejsce spotkanie Komitetu ESG CCIFP zrealizowane w ramach cyklu #Innovation Hub, który promuje innowacyjne rozwiązania firm członkowskich, ze szczególnym naciskiem na kwestie zrównoważonego rozwoju.
Gospodarzem spotkania była firma Nhood Services Poland. Z jej przedstawicielami rozmawialiśmy o koncepcji 15-minutowego miasta opracowanej przez urbanistę prof. Carlosa Moreno.
Inspiracją do spotkania był Wilanów Park – inwestycja typu mixed-use, który powstanie na warszawskim Wilanowie. Projekt szczegółowo zaprezentował Grzegorz Kwiecień, Senior Project Manager, Nhood Services Poland. Wiele ciekawości wzbudziło omówienie projektu przy makiecie inwestycji.
Wilanów Park posłużył nam również za przykład, by zilustrować, w jaki sposób w proces pracy nad projektem można włączyć lokalną społeczność. O inicjatywie „rozmów sąsiedzkich” z mieszkańcami Wilanowa, na podstawie których powstał projekt parku miejskiego wchodzącego w skład inwestycji opowiedziała Agnieszka Gutowska-Wicher, dyrektor komunikacji, marketingu i CSR. Wiele interesujących informacji na temat korzyści biznesowych Wilanów Park dla konsumentów przedstawiła Ada Walentek, Head of Market, PAS.
Dziękujemy Nhood Services Polska za zaproszenie i możliwość zajrzenia za kulisy innowacyjnego projektu. Dziękujemy również licznym gościom za inspirujące spotkanie i ciekawą dyskusję.
Podsumowanie spotkania: TUTAJ
Komitet ESG Zrównoważone Budownictwo spotkał się 13 lutego 2024 r., by zatwierdzić treści zawarte w rozdziale Białej Księgi CCIFP poświęconemu sektorowi budownictwa. Wśród głównych postulatów branży znalazły się poniższe kwestie:
- Zwiększanie świadomości z zakresu zrównoważonego budownictwa poprzez przyjęcie wymogów technicznych oraz wprowadzanie obowiązków obliczania wbudowanego śladu węglowego.
- Wspieranie zmian źródeł energii producentów z sektora budownictwa na te promujące politykę klimatyczno-energetyczną oraz związane z nią cele zrównoważonego rozwoju (autogeneracja).
- Ułatwienia w ponownym wykorzystaniu materiałów budowlanych pochodzących z odzysku lub demontażu.
- Zmiany w polityce zakupowej państwa polegające na premiowaniu w budownictwie materiałów i technologii realizujących cele środowiskowe.
- Zwiększanie efektywności energetycznej budynków.
Dziękujemy za zaangażowanie firmom, które wniosły swój cenny wkład merytoryczny w powstanie dokumentu: Warbud SA reprezentowanej przez p. Jacka Boruca i Saint-Gobain reprezentowanej przez p. Henryka Kwapisza. Podziękowania dla mec. Michała Glińskiego i mec. Radosława Wiśniewskiego z kancelarii Wardyński i Wspólnicy za opiekę prawną na wszystkich etapach powstawania Białej Księgi.
Grupa tematyczna pracująca w obszarze zrównoważonego budownictwa w ramach Komitetu ESG spotkała się 11 stycznia 2024 r., by podsumować prace nad nowym fragmentem Białej Księgi CCIFP. W spotkaniu uczestniczyli głównie przedstawiciele firm z sektora budownictwa. Omówiliśmy zakres tematyczny dokumentu, jak również dokonaliśmy analizy głównych postulatów sformułowanych przez przedsiębiorców.
Wśród kwestii zawartych w rozdziale "Budownictwo i ciepłownictwo" Białej Księgi, która jest zbiorem kluczowych postulatów i proponowanych rozwiązań regulacyjnych niezbędnych na drodze do zielonej transformacji, znalazły się poniższe:
- Redukcja wbudowanego śladu węglowego poprzez wspieranie zmian źródeł energii producentów z sektora budownictwa na te promujące politykę klimatyczno-energetyczną oraz związane z nią cele zrównoważonego rozwoju.
- Redukcja wbudowanego śladu węglowego poprzez zmianę podejścia w normach wybranych wyrobów budowlanych.
- Ułatwienia w ponownym wykorzystaniu materiałów budowlanych pochodzących z demontażu.
- Zmiana regulacji dotyczących definicji odpadu w celu zwiększenia możliwości wykorzystania materiałów rozbiórkowych w przetwarzaniu ich na pełnoprawne surowce.
- Zmiany w polityce zakupowej państwa polegające na premiowaniu w budownictwie materiałów i technologii realizujących cele środowiskowe.
Strategiczne kierunki rozwoju komitetu i największe wyzwania sektora budowlanego były przedmiotem spotkania w gronie prezesów firm zaangażowanych w działania Komitetu ESG Zrównoważone Budownictwo, które odbyło się 7 grudnia w siedzibie CCIFP.
Rozmawialiśmy o priorytetowych dla branży zagadnieniach, które staną się przedmiotem naszych działań w obliczu rządu i parlamentu nowej kadencji. Poruszyliśmy między innymi temat wdrożenia nowych norm budowlanych w kontekście wykorzystania materiałów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych. Rozmawialiśmy również o definicji odpadów i potrzebie wyłączenia z niej materiałów z demontażu po to, by ułatwić ich ponowne wykorzystanie. Przedmiotem naszej dyskusji była także polityka zakupowa Państwa i konieczność kreowania dobrych praktyk poprzez premiowanie stosowania materiałów i technologii spełniających cele środowiskowe.
Podczas spotkania Komitetu ESG Zrównoważone Budownictwo CCIFP, które miało miejsce 14 listopada poruszyliśmy temat projektowania w modelu BIM (Building Information Modeling). Dokonaliśmy także podsumowania kluczowych regulacji prawnych w obszarze ESG.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim monitoringiem legislacyjnym przygotowanym przez mec. Sandrę Sekułę-Barańską, Head of ESG & Environment Protection Department w kancelarii Bird & Bird.
Czym jest BIM i jak powinien wspierać projekty i klientów opowiadał Benoit Bordais, Managing Partner w SXD Poland. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego BIM jest tak ważny dla projektów budowlanych, co można zyskać dzięki znajomości tej technologii i jakie wyzwania ze sobą niesie. Gościem spotkania był również Jacek Boruc, Associate Director, Warbud SA, członek zarządu buildingSMART Polska, który opowiedział o tym, jaki jest potencjał wykorzystania BIM w obszarze ESG.
Członkowie CCIFP zainteresowani obszarem zrównoważonego rozwoju wzięli udział 18 października w spotkaniu Komitetu ESG. Rozmawialiśmy o głównych celach i wyzwaniach na najbliższe miesiące. Komitet ESG stanowi parasol dla czterech ścieżek tematycznych, które dotychczas realizowały swoją działalność w formie odrębnych komitetów: CSR, elektromobilność, transformacja energetyczna i zrównoważone budownictwo. Jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń komitet jest miejscem spotkań z ekspertami, liderami opinii i przedstawicielami administracji mających na celu omówienie bieżących wyzwań i propozycji legislacyjnych. Podczas spotkania podsumowaliśmy dotychczasowe działania i najważniejsze postulaty związane z transformacją energetyczną, które zostały zawarte w Białej Księdze CCIFP.
Pełne podsumowanie spotkania znajduje się TUTAJ
Jak projektować budynki, uwzględniając możliwość adaptacji i renowacji? Jak uczynić je odpornymi na zmiany klimatu? Jak projektować, uwzględniając rozbiórkę? Jak odpowiedzialnie zarządzać odpadami?
Próbowaliśmy odpowiedzieć na te pytania podczas ostatniego spotkania Komitetu ESG Zrównoważone Budownictwo CCIFP poświęconego budpwnictwu w obiegu zamkniętym, które miało miejsce 21 września. Spotkanie poprowadziła Marta Głażewska, konsultantka w zespole ds. zmian klimatu, energii i dekarbonizacji KPMG Polska.
Pełne podsumowanie dostępne jest TUTAJ
Członkowie Komitetu ds. Zrównoważonego Budownictwa spotkali się 17 maja, by określić strategię i kierunki działania na najbliższe miesiące.
W trakcie spotkania r. pr. Michał Gliński, współodpowiedzialny za praktykę nieruchomości w kancelarii Wardyński i Wspólnicy przedstawił listę zagadnień, które będą stanowić przedmiot zainteresowania Komitetu. Omówił również regulacje prawne z zakresu budownictwa, które będą kształtować rynek w najbliższych latach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele takich firm jak cmT Sp. z o.o., Colas, Gres, Nexity, Panattoni, Saint-Gobain w Polsce, SXD Polska Sp. z o.o., Warbud.
Pełne podsumowanie spotkania dostępne jest TUTAJ
W dniu 28 kwietnia 2023 roku Komitet Zrównoważonego Budownictwa CCIFP wystosował apel do europosłów na rzecz wprowadzenia nowych parametrów technicznych budynków, w trosce o ochronę środowiska naturalnego.
Stanowisko firm zostało przekazane wiceprzewodniczącemu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego – Zdzisławowi Krasnodębskiemu oraz członkom ITRE reprezentowanym przez polskich europosłów: Jerzego Buzka, Beatę Szydło, Izabelę Kloc, Grzegorza Tobiszowskiego i Łukasza Kohuta.
Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem dokumentu sprawował r. pr. Michał Gliński współodpowiedzialny za praktykę nieruchomości w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski 14 marca 2023 roku. Tworzy ona podstawy dla dekarbonizacji budownictwa do 2050 roku i wprowadza szereg istotnych zmian.
Firmy zrzeszone w ramach Komitetu ds. Zrównoważonego Budownictwa wystosowały do europosłów apel o wspieranie dalszych prac nad zmianami w EPBD, które będą prowadzone w ramach finalnych negocjacji trójstronnych. Reprezentowane przez CCIP przedsiębiorstwa będące dostawcami rozwiązań w zakresie projektowania i wznoszenia obiektów budowlanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, wspólnie stoją na stanowisku, że nowa wersja EPBD przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski poprzez stworzenie ogromnego rynku dla działań termomodernizacyjnych. Implementacja Dyrektywy wpłynie również na ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego oraz na zmniejszenie uzależnienia polskiej gospodarki od importu paliw kopalnych. Realizacja celów nowelizowanej dyrektywy przyczyni się jednocześnie do poprawy stanu jakości powietrza i środowiska naturalnego, zmniejszając problem niskiej emisji w miesiącach zimowych, za które odpowiadają przede wszystkim niedostatecznie ocieplone budynki mieszkalne.
Kierujemy podziękowania do wszystkich firm z branży budowlanej, doceniając zaangażowanie i ważny głos dotyczący legislacji mającej bezpośredni wpływ na zieloną transformację budynków. Dziękujemy również mec. Michałowi Glińskiemu za cenne wsparcie merytoryczne.
W dniu 21 marca miało miejsce spotkanie inaugurujące działalność nowego komitetu sektorowego w ramach CCIFP – Komitetu ds. Zrównoważonego Budownictwa. Uczestniczyły w nim firmy z sektora budowanego, wśród nich kluczowi przedstawiciele budownictwa kubaturowego, producenci materiałów budowlanych, wykonawcy infrastruktury drogowej, jak również eksperci z firm doradczych, którzy zajmują się doradztwem w zakresie zrównoważonego rozwoju, kompleksowym doradztwem prawnym związanym z zarządzaniem kontraktami budowlanymi oraz certyfikacją.
Celem komitetu jest stworzenie miejsca wymiany wiedzy i doświadczeń dla firm z sektora, które dostarczają innowacyjnych rozwiązań w zakresie wznoszenia obiektów i dostarczania materiałów budowlanych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rezultatem działań Komitetu będzie wypracowanie postulatów dotyczących zrównoważonego budownictwa oraz dopisanie kolejnego rozdziału do Białej Księdze CCIFP.
Spotkanie było okazją dla firm do zaprezentowania aktywności i strategii w zakresie zrównoważonego budownictwa. W trakcie tour de table mieliśmy również możliwość zapoznania się z głównymi wyzwaniami, które stoją przed branżą.
Dokładne podsumowanie spotkania jest dostępne TUTAJ