Zobacz także
Wdrożenie STEP w Polsce szansą na wzrost konkurencyjności i przyciągnięcie inwestycji
Platforma technologii strategicznych STEP to uruchomiona w 2024 roku inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe obszary technologiczne. Firma CRIDO opracowała 10 postulatów, dzięki którym implementacja STEP do polskiego systemu finansowania przedsięwzięć ze środków publicznych będzie efektywna. W rezultacie rodzime firmy będą mogły uzyskać łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych, a zagraniczni inwestorzy będą zachęceni do lokowania inwestycji w Polsce.
Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem dotyczącym lepszego wykorzystania środków unijnych i budowania swojej przewagi konkurencyjnej. Kraje UE zostały wezwane do podjęcia rękawicy w wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami poprzez skupienie się na trzech kluczowych obszarach:
- technologiach cyfrowych i innowacjach deep-tech,
- czystych i zasobooszczędnych technologiach,
- biotechnologii i lekach krytycznych.
Kluczem do sukcesu jest sprawne i szybkie wdrożenie do krajowych systemów założeń unijnej inicjatywy STEP (Strategic Technologies for Europe Platform). Przeznaczone na ten cel środki nie tylko wpłyną na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, ale również mogą stanowić zachętę do lokowania w Polsce nowych inwestycji oraz pobudzać działalność inwestycyjną podmiotów obecnych na krajowym rynku.
Firma CRIDO, bazując na swoim niemal 20-letnim doświadczeniu w obszarze pozyskiwania finansowania publicznego, przygotowała 10 postulatów, dzięki którym polski system wsparcia projektów STEP będzie mógł działać efektywnie, a przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy dostęp do unijnych środków.
Lista postulatów wygląda następująco.
- Umożliwienie wsparcia różnych typów projektów
- Szeroki katalog podstaw prawnych udzielania pomocy publicznej
- Zapewnienie strategicznego charakteru dofinansowanych projektów
- Wydzielona alokacja na projekty STEP w innych programach niż FENG
- Wprowadzenie preferencji dla projektów STEP w ramach obecnie dostępnych konkursów
- Dwuetapowa procedura konkursowa dla projektów STEP
- Stworzenie one-stop-shop dla projektów STEP SEAL
- Wydzielona pula środków dla projektów STEP SEAL
- Uproszczenie procedur konkursowych dla projektów STEP SEAL
- Szybka implementacja STEP w polskim systemie finansowania przedsięwzięć
Z pełnym opisem inicjatywy STEP oraz treścią postulatów można zapoznać się pod linkiem: https://crido.pl/report/postulaty-dotyczace-wdrozenia-inicjatywy-step-w-polsce/