Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Spektakularne ożywienie wzrostu produkcji przemysłowej

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku o 4,7% r/r wobec spadku o 0,4% we wrześniu (rewizja w dół z -0,3%), kształtując się znacząco powyżej naszej prognozy spójnej z konsensusem rynkowym (1,8%). Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy wrześniem i październikiem, był efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (we wrześniu 2024 r. liczba dni roboczych była taka sama jak we wrześniu 2023 r., podczas gdy w październiku br. liczba ta była o 1 dzień wyższa niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 4,6% m/m. W historii danych, którymi dysponujemy tylko pięć razy odnotowano tak silny wzrost produkcji m/m i był on wówczas powiązany głównie ze znoszeniem obostrzeń w trakcie pandemii COVID-19. W rezultacie po trzech miesiącach spadków poziom odsezonowanej produkcji osiągnął w październiku najwyższy poziom w historii. 

Z uwagi na odziaływanie korzystnych efektów kalendarzowych wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej miał szeroki zakres i został odnotowany w trzech głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (5,9% w październiku wobec -2,6% we wrześniu), powiązanych z budownictwem (4,3% wobec 0,3%) oraz pozostałych kategoriach (4,2% wobec 0,9%). Czynnikiem, który w największym stopniu dynamizował wzrost produkcji ogółem pomiędzy wrześniem i październikiem była aktywność branż eksportowych. Wzrost dynamik odnotowano przede wszystkim w kategoriach takich jak „produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep” i „produkcja urządzeń elektrycznych”. Zwiększona aktywność branż eksportowych w październiku mogła być pośrednio powiązana z nasileniem handlu zagranicznego pomiędzy strefą euro i USA przed prawdopodobnym podniesieniem stawek celnych przez administrację D. Trumpa. Tłumaczyłoby to częściowo również skokowy wzrost odsezonowanej produkcji przemysłowej. Pomimo tej przejściowej – naszym zdaniem – poprawy sytuacji w polskim przemyśle, krótkookresowe perspektywy wciąż pozostają niekorzystne głównie ze względu na obniżoną aktywność w przetwórstwie w strefie euro, w tym w Niemczech i zgłaszane z tego powodu niższe zapotrzebowanie na dobra pośrednie wytwarzane w Polsce, co zasygnalizowały listopadowe indeksy PMI (por. MAKROmapa z 25.11.2025).

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!