Zobacz także • Członkowie
Silny wzrost sprzedaży dóbr trwałego użytku
W strukturze styczniowej sprzedaży detalicznej na szczególną uwagę zasługuje silne zwiększenie dynamiki sprzedaży w kategorii „meble, RTV i AGD” do 13,6% r/r wobec -4,0% w grudniu. W konsekwencji, roczna dynamika sprzedaży w tej kategorii ukształtowała się na poziomie najwyższym od kwietnia 2022 r., a więc od okresu, w którym napływ uchodźców z Ukrainy silnie podbijał sprzedaż dóbr trwałego użytku. Ożywienie popytu na te dobra w styczniu br. współgra z wynikami koniunktury konsumenckiej GUS, zgodnie z którymi w styczniu poziom wskaźnika obrazującego „prawdopodobieństwo wystąpienia wydatków na podniesienie standardu lub remont domu (mieszkania) w ciągu najbliższych 12 miesięcy” był najwyższy od stycznia 2021 r., a więc od okresu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. W tym kontekście warto odnotować, że towarzyszące pandemii ograniczenia w przemieszczaniu się i zwiększony wymiar pracy zdalnej oddziaływały w kierunku zwiększenia popytu na dobra trwałego użytku, których zakupy były często dokonywane w internecie. Można zatem przypuszczać, że odnotowane w styczniu br. silne zwiększenie popytu w kategorii „meble, RTV i AGD” związane jest w pewnym stopniu z krótkim cyklem życia niektórych dóbr trwałego użytku i koniecznością ich wymiany na nowe.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl