Aktualności firm stowarzyszonych
Rynek walutowy pozostaje pod wpływem koronawirusa
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,3302 (osłabienie złotego o 1,0%). W zeszłym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach, sytuacja na rynku walutowym pozostawała pod wpływem nastrojów inwestorów kształtowanych przez doniesienia medialne nt. epidemii koronawirusa. W ubiegłym tygodniu dominowały informacje wskazujące na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa poza Chinami (m.in. w Europie i w USA), co oddziaływało w kierunku dalszego wzrostu awersji do ryzyka i nasilenia obaw inwestorów o wpływ wirusa COVID-19 na perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie. W efekcie, przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w wyraźnym trendzie wzrostowym i w piątek osiągnął swoje maksimum lokalne przekraczając poziom 4,33 – najwyżej od października 2019 r. Publikowane w ostatnim tygodniu dane makroekonomiczne pozostały w cieniu doniesień medialnych w sprawie koronawirusa.
Mimo znacznego wzrostu kursu EURPLN związanego z podwyższoną awersją do ryzyka w ubiegłym tygodniu doszło do umocnienia złotego względem dolara. Wynikało to z wyraźnego wzrostu kursu EURUSD ze względu na informacje wskazujące na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w Kalifornii. Złoty tracił natomiast wobec franka szwajcarskiego, a kurs CHFPLN wyniósł prawie 4,09 osiągając najwyższy poziom od stycznia 2017 r.
Opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla chińskiego przetwórstwa jest neutralny dla kursu złotego – wyraźne pogorszenie koniunktury było naszym zdaniem wycenione przez rynki. Uważamy w tym tygodniu rynek walutowy pozostanie pod wpływem nowych informacji nt. epidemii wirusa COVID-19. Informacje o jego dalszym rozprzestrzenianiu się będą sprzyjały osłabieniu polskiej waluty. Czynnikiem stabilizującym będzie jednak ubiegłotygodniowa gołębia deklaracja J. Powella, który podkreślił, że Rezerwa Federalna jest gotowa dostosować swoją politykę pieniężną w celu podtrzymania wzrostu amerykańskiej gospodarki. Wsparciem dla globalnych nastrojów będzie również zapowiedziana dziś przez prezesa Banku Francji François Villeroya telekonferencja przedstawicieli banków centralnych z krajów należących do grupy G7. Opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla polskiego przetwórstwa jest neutralny dla złotego. Uważamy, że bez istotnego znaczenia dla rynku będą również posiedzenie RPP, dane z USA (zatrudnienie poza rolnictwem, indeksy ISM) oraz wstępne dane o inflacji w strefie euro.
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl