Zobacz także • Członkowie
RPP czeka na projekcję inflacji
Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%). Decyzja RPP była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. Wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Rady pozostał lekko jastrzębi. Rada wskazała, że inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych kształtuje się nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych i podtrzymała ocenę, że „w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych”. Utrzymany został również fragment mówiący, że „jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa”. Rada ponownie podkreśliła, że „w średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP”. Rada ponownie wymieniła czynniki niepewności dla tego scenariusza – odmrożenie cen energii w II poł. br., wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec oczekiwanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia. Ponadto, Rada odnotowała niepewność dotyczącą perspektyw aktywności w największych gospodarkach związaną z „możliwymi zmianami polityki handlowej na świecie”. W komunikacie powtórzono również ocenę dotyczącą przyszłego poziomu stóp procentowych, który zależeć będzie od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”.
Stopy bez zmian do lipca br.
Treść komunikatu po posiedzeniu RPP jest zgodna z naszym scenariuszem stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla tego scenariusza jest nasza krótkoterminowa prognoza inflacji, zgodnie z którą tempo wzrostu cen utrzyma się na poziomie zbliżonym do 5% r/r do czerwca 2025 r. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą pierwsza obniżka stóp nastąpi w III kw. 2025 r., a więc w okresie, w którym ze względu na efekt wysokiej bazy inflacja znacząco spadnie do poziomu zbliżonego do 3,5%, stanowiącego górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego RPP (2,5% +/- 1 pkt proc.). Naszym zdaniem argumentem na rzecz obniżki stóp w III kw. będą wyniki lipcowej projekcji inflacji, w której – mimo przejściowego wzrostu inflacji w okresie IV kw. 2025 r. – III kw. 2026 r. związanego z założonym przez NBP odmrożeniem cen energii – inflacja powróci do celu RPP w IV kw. 2026 r. Scenariusz taki zostanie zapewne zarysowany już w marcowej projekcji NBP, jednak w naszej ocenie ze względu na podwyższony wskaźnik bieżącej inflacji RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp w II kw. Jutro odbędzie się konferencja prasowa A. Glapińskiego, która zapewne rzuci więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej. Oczekujemy, że zostanie ona utrzymana w jastrzębim tonie.
Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.