Aktualności firm stowarzyszonych • Analizy i badania • Członkowie
Restrukturyzacja w polskim przetwórstwie przemysłowym postępuje
Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w grudniu do 45,6 pkt. wobec 43,4 pkt. w listopadzie, kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (44,0 pkt.) i naszej prognozy (44,3 pkt.). Tym samym indeks od ośmiu miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Zwiększenie wartości indeksu wynikało z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych: dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia i czasu dostaw. Przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla zapasów.
Struktura indeksu w grudniu nie zmieniła się istotne w porównaniu do listopada. Nadal utrzymuje się silny spadek nowych zamówień, w tym nowych zamówień eksportowych, przy czym jego tempo stopniowo spowalnia. Niższe zamówienia znajdują z kolei odzwierciedlenie w spadku bieżącej produkcji. Zgodnie z komunikatem, wśród przyczyn słabszego popytu firmy wymieniały niestabilną sytuacją gospodarczą oraz wysoką inflację.
Ze względu na słabszy popyt, od siedmiu miesięcy firmy nadrabiają zaległości produkcyjne, co pozwala im ograniczać spadek bieżącej produkcji. Mimo to, w warunkach utrzymującej się silnej presji kosztowej wiele firm stanęło przed koniecznością przeprowadzenia procesów restrukturyzacyjnych, na co wskazuje już siódmy z rzędu spadek zatrudnienia oraz zapasów. Wysoką niepewność co do perspektyw sytuacji gospodarczej widać również w indeksie dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy. Choć kształtuje się on lekko powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności, to pozostaje on na bardzo niskim na tle historycznym poziomie.
W danych na szczególną uwagę zasługują obniżające się indeksy zarówno dla cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, jak i dóbr finalnych sprzedawanych przez ankietowane firmy. Mimo, że tempo wzrostu cen pozostaje wysokie to w ostatnich miesiącach wyraźnie słabnie. Jest to spójne z naszym scenariuszem zakładającym, że inflacja osiągnie swoje maksimum w I kw. br. na poziomie 18,3% r/r, a następnie będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym osiągając 6,4% w IV kw.
Średnia wartość indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększyła się w IV kw. do 43,7 pkt. wobec 42,0 pkt. w III kw. Tym samym dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki, zgodnie z którym w najbliższych kwartałach uniknie ona recesji, a w całym 2023 r. wzrost gospodarczy wyniesie 1,2%. Jednocześnie dzisiejsze dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w grudniu wspierają nasz scenariusz, zgodnie z którym tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 1,1% r/r w IV kw. z 3,6% w III kw. Dzisiejsze dane są naszym zdaniem lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl