Aktualności firm stowarzyszonych • Członkowie
Przemysł, budownictwo i eksport u progu ożywienia
Precyzyjne śledzenie tendencji w gospodarce wymaga nie tylko celnych prognoz wzrostu PKB, ale również bardziej wnikliwego spojrzenia na wybrane sektory. Poniżej prezentujemy w skróconej formie nasze oczekiwania w zakresie budownictwa, eksportu i produkcji przemysłowej na 2025 r.
Kluczowym elementem oczekiwanego przez nas przyspieszenia wzrostu gospodarczego w 2025 r. będzie prognozowane przez nas ożywienie w inwestycjach publicznych i powiązany z nim boom w budownictwie. Popyt w branży budowlanej jest obecnie nadal silnie ograniczany przez obniżoną absorbcję środków unijnych. Na podstawie profilu czasowego absorbcji środków unijnych w ramach perspektywy 2014-2020 oczekujemy, że wykorzystanie funduszy UE wyraźnie przyspieszy w 2025 r. i utrzyma się na wysokim poziomie 2026 r. Zakładamy, że ożywienie inwestycji publicznych w 2025 r. będzie dodatkowo wspierane przez kumulację projektów realizowanych w ramach KPO (w związku z koniecznością ich rozliczenia w 2026 r.). W połączeniu z efektami niskiej bazy z 2024 r. oczekujemy, że inwestycje publiczne wzrosną w ujęciu realnym w dwucyfrowym tempie. Realizacja inwestycji infrastrukturalnych będzie silnym wsparciem dla aktywności w budownictwie.
Dodatkowo, sytuacja w budownictwie mieszkaniowym poprawia się stopniowo, co znajduje odzwierciedlenie w obserwowanej w ostatnich miesiącach tendencji do wzrostu liczby mieszkań w budowie oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oczekujemy, że w 2025 r. budownictwo mieszkaniowe pozostanie czynnikiem wspierającym aktywność w budownictwie. W MAKROmapie z 23.09.2024 przedstawiliśmy naszą prognozę liczby oddanych mieszkań. Na podstawie wyników modelowania ekonometrycznego oczekiwaliśmy wówczas, że roczna liczba oddanych mieszkań ustabilizuje się w latach 2024-2025 na poziomie ok. 125 tys., poniżej wartości z 2023 r. (142 tys.). Dopiero II połowa 2025 r. okaże się naszym zdaniem okresem silnego wzrostu podaży na rynku mieszkań.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl