Podsumowanie wydarzeń
Polsko-francuska współpraca ma dobre perspektywy rozwoju - podsumowanie debaty i Walnego Zgromadzenia CCIFP
Wczorajsze Walne Zgromadzenie CCIFP było okazją do podsumowania roku 2023, przedstawienia planów na obecny rok, ale przede wszystkim poznania skali zaangażowania i wpływu firm francuskich na rozwój polskiej gospodarki.
25 kwietnia 2023 r., w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, na które przybyło blisko 100 reprezentantów firm stowarzyszonych w CCIFP.
Podczas wydarzenia, Joanna Jaroch-Pszeniczna, Dyrektor Generalna CCIFP, podsumowała rok 2023, a także przedstawiła plany na rok 2024.
OBEJRZYJ BILANS dzIAŁAŃ CCIFP W 2023 ROKU >>>
ODKRYJ PLANY CCIFP NA ROK 2024 >>>
Z okazji 30-lecia Izby wraz z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank pod kierownictwem prof. SGH Stanisława Kluzy przygotowaliśmy raport na temat wpływu francuskich inwestycji na polską gospodarkę. W trakcie spotkania, po prezentacji bilansu i planów CCIFP, przedstawiliśmy kluczowe wnioski z raportu, a następnie odbyła się debata dotycząca przyszłości polsko-francuskiej współpracy i strategicznego partnerstwa.
Na wstępie Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii, Ignacy Niemczycki podkreślił, że obszary przemysłu kosmicznego i energetycznego są kluczowe dla obu naszych krajów. Francja ma ogromny potencjał w tych dziedzinach, który możemy wykorzystać poprzez zacieśnienie współpracy na szczeblu europejskim. Dodatkowo, uznał Francję jako naturalnego partnera w sektorze obronnym.
Etienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce podkreślił, że w ciągu 20 lat zauważył znaczący postęp polskiej gospodarki. Ponadto dostrzegł też nowe otwarcie w relacjach politycznych i wspomniał o toczących się pracach nad nowym traktatem o współpracy pomiędzy Francją i Polską. Będzie on kładł nacisk m.in. na takie obszary współpracy jak bezpieczeństwo, czy energia zarówno atomowa jak i z odnawialnych źródeł, ale również współpraca naukowa i kulturalna.
Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, ale czego potrzebuje?
Prof. Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wskazał na potrzeby inwestycji technologicznych, rozwój sektora produkcyjnego oraz sektora energetycznego. Dodał, że ogromne możliwości kryją się także w obszarze usług, zwłaszcza w sektorze finansowym.
W podobnym tonie wypowiadała się Joanna Drewla, Dyrektor Generalna Servier w Polsce, która podkreśliła fakt, że Polska ma wiele atutów w tym przede wszystkim wysoko wykwalifikowaną kadrę z bogatymi kompetencjami technologicznymi. To właśnie w Polsce firma Servier prowadzi liczne badania i ma wielu lokalnych partnerów, co dodatkowo wzmacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej. Przypomniała również, że długofalowe, kapitałochłonne inwestycje prowadzone przez firmy francuskie wymagają stabilnego otoczenia prawnego.
Wojciech Zieliński, Prezes MakoLab opowiedział o ścieżce rozwoju na rynku francuskim, jaką przebyła ich firma. Współpraca z Francją rozpoczęła się w latach 2000 od realizacji projektów dla Renault Polska. Francuskie przedsiębiorstwa wysoko cenią polskich dostawców, co zaowocowało rekomendacją do centrali Renault we Francji i dalszym rozwojem. Model biznesowy MakoLab opiera się na partnerstwie z wiodącymi globalnymi korporacjami, a rynek francuski, na którym funkcjonuje wiele światowych przedsiębiorstw daje szereg możliwości rozwoju.
Minister Niemczycki przypomniał, że Francja posiada bogate doświadczenie w dziedzinie wspierania innowacyjności i nowych technologii, jak na przykład program French Tech. Ponadto Polska i Francja mają podobne cele strategiczne m.in. tworzenie innowacyjnych rozwiązań, konkurencyjnych w stosunku do amerykańskich czy azjatyckich gigantów, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji. Projekty rozwijane we Francji mogą być dla Polski cennym źródłem inspiracji i wiedzy.
Po debacie goście udali się na koktajl, który był dla nich okazją do networkingu i rozmowy z panelistami, a także szefami największych firm francuskich i polskich tworzących CCIFP.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem "Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w rozwój krajowej gospodarki" >>>