Podsumowanie spotkania Komitetu HR na temat nowelizacji prawa pracy w zakresie pracy zdalnej oraz work-life balance
24 stycznia w ramach Komitetu HR Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) odbyło się spotkanie przedstawicieli firm stowarzyszonych na temat nowelizacji prawa pracy w zakresie pracy zdalnej oraz implementacji tzw. dyrektywy work-life balance. Spotkanie poprowadziły Barbara Klimczyk i Martyna Barabas z kancelarii Bird & Bird Poland. By wdrożyć zmiany, konieczna będzie aktualizacja regulaminów wewnętrznych lub wdrożenie regulaminu pracy zdalnej, uregulowanie kwestii BHP i kosztów pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy powinni przygotować się na planowane zmiany wynikające z implementacji tzw. dyrektywy work-life balance poszerzającej wachlarz uprawnień rodzicielskich i opiekuńczych pracowników. Konieczne będą działania dotyczące poniższych kwestii:
1. Wprowadzenie pracy zdalnej, pracy hybrydowej i okazjonalnej pracy zdalnej w organizacjach zgodnie z nowymi wymogami.
- Ustalenie kosztów w pracy zdalnej i BHP.
- Zwrot faktycznie poniesionych kosztów lub ryczałt obejmujący przewidywane koszty.
2. Nowe regulacje dotyczące umów o pracę na okres próbny i na czas określony.
- Możliwość wprowadzenia postanowień w umowie o przedłużeniu okresu próbnego o czas urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności.
- Długość okresu próbnego będzie zależna od rodzaju umowy, jaką zamierzają zawrzeć następnie strony.
- Usunięcie możliwości zawarcia kolejnej umowy na okres próbny, w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy, po upływie co najmniej 3 lat.
- Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy na czas określony będzie wymagało uzasadnienia, konsultacji związkowej.
3. Nowe uprawnienia rodzicielskie i opiekuńcze.
- Wydłużenie urlopu rodzicielskiego (podstawowego).
- Uelastycznienie zasad udzielania urlopu rodzicielskiego.
- Wydłużenie do 8 roku życia dziecka w art. 178 § 2 Kodeksu pracy: Pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia, nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, oraz delegować poza stałe miejsce pracy.
4. Przewidywalne i elastyczne warunki pracy.
- Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.
- Obowiązek informowania o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu.
- Możliwość złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy przez pracownik wychowujących dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia.