Podsumowanie spotkania Komitetu ds. Klimatu z NFOŚiGW w temacie środków z funduszy unijnych na transformację energetyczną
We wtorek 7 lutego 2023 r. miało miejsce spotkanie członków Komitetu ds. Klimatu CCIFP z przedstawicielką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Martą Babicz, Zastępczynią dyrektora Departamentu Beneficjenta Indywidualnego. Rozmowa dotyczyła zasad przyznawania środków z funduszy unijnych na transformację energetyczną. Moderatorką spotkania była Natalia Stradomska, główna specjalistka ds. regulacji z Dalkia Polska.
Przedmiotem zainteresowania firm nastawionych na transformację energetyczną w kierunku obniżenia emisyjności były nabory do poszczególnych programów w ramach:
- Krajowego Planu Odbudowy (prefinansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju) – z pulą środków w wysokości ok. 26 mld zł;
- Polityki Spójności 2021-2027 – z pulą środków w wysokości ok. 40 mld zł;
- Funduszu Modernizacyjnego – z pulą środków zależną od cen uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami.
Nowym instrumentem wspierającym modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej, czyli modernizację systemu w kierunku obniżenia jego emisyjności w krajach Unii Europejskiej, jest Fundusz Modernizacyjny. Fundusz Modernizacyjny zasilają środki pochodzące ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji stanowiących 2% całkowitej puli unijnej. Środki są dedykowane dziesięciu państwom członkowskim, z czego Polska jest beneficjentem ponad 40%. Środki mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji w ramach przyjętych programów priorytetowych NFOŚiGW z obszarów:
- wytwarzania i wykorzystywania energii z OZE,
- efektywności energetycznej,
- magazynowania energii i modernizacji sieci energetycznych,
- wsparcia sprawiedliwej transformacji w regionach uzależnionych od paliw kopalnych.
Komitet ds. Klimatu jest jednym z najbardziej aktywnie działających komitetów w ramach Izby. Cieszymy się, że stanowi miejsce regularnej debaty, które odpowiada na bieżące wyzwania przedsiębiorstw będących na drodze do dekarbonizacji oraz oferujących usługi z zakresu dekarbonizacji. Dziękujemy firmom za aktywne uczestnictwo, a NFOŚiGW za gotowość do rozmów oraz porcję aktualnej wiedzy, która pozwoli wszystkim możliwie najlepiej zaplanować finansowanie transformacji energetycznej.