Aktualności firm stowarzyszonych • Członkowie
MAKROpuls: Pozorna poprawa koniunktury w Polskim przetwórstwie
Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w październiku do 49,2 pkt. wobec 48,6 pkt. we wrześniu, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (48,4 pkt.) i naszej prognozy (48,3 pkt.). Niemniej, mimo odnotowanego w październiku wzrostu indeks już od 30 miesięcy pozostaje on poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, zapasów i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla nowych zamówień i czasu dostaw.
W danych na szczególną uwagę zasługuje odnotowany wzrost bieżącej produkcji (składowa ukształtowała się powyżej granicy 50 pkt. po raz pierwszy od kwietnia 2022 r.). Naszym zdaniem jest to jednak tylko pozornie dobra wiadomość. Dokładniejsza analiza struktury indeksu PMI wskazuje, że wzrost produkcji zmaterializował się głównie dzięki realizacji zaległości produkcyjnych, które zmniejszyły się w październiku już 29 miesiąc z rzędu. Jednocześnie napływ nowych zamówień ogółem był słabszy niż we wrześniu. Uważamy, że bez trwałej poprawy w zakresie popytu zarejestrowany w październiku wzrost produkcji ma charakter przejściowy. Taką ocenę wspiera również indeks dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy, który choć pozostaje powyżej granicy 50 pkt. to w październiku odnotował lekki spadek i ukształtował się na najniższym poziomie od sierpnia 2023 r. Zgodnie z raportem, niektóre ankietowane przedsiębiorstwa zgłaszały obawy o osłabienie niemieckiej gospodarki i sektora motoryzacyjnego.
Wyniki badań koniunktury dostarczyły również kilku optymistycznych sygnałów. Pomimo szybszego spadku nowych zamówień ogółem, nowe zamówienia eksportowe obniżyły się w październiku w mniejszym stopniu niż we wrześniu. Wolniejszy spadek zagranicznych zleceń jest spójny z publikacją wstępnych indeksów PMI dla przetwórstwa w strefie euro, w tym Niemczech, które wskazały na lekką poprawę koniunktury w październiku (por. MAKROmapa z 28.10.2024). Ponadto, zatrudnienie w październiku zwiększyło się po raz pierwszy od maja 2022 r. Zgodnie z raportem PMI, firmy tworzyły nowe stanowiska pełnoetatowe i uzupełniały braki kadrowe. Taka tendencja może sygnalizować zbliżający się koniec (trwających już od kilku kwartałów) procesów restrukturyzacyjnych w polskim przetwórstwie.
Indeks PMI ukształtował się w październiku wyraźnie powyżej swojej średniej wartości w III kw. (47,9 pkt.) Nie zmienia to jednak naszego scenariusza lekkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego w IV kw. (do 2,5% r/r w wobec 2,7% w II kw.). Obecnie kluczowym czynnikiem z punktu widzenia tempa wzrostu gospodarczego jest kształtowanie się dynamiki wartości dodanej w usługach. Jednocześnie uważamy, że dzisiejsze dane są lekko pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl