Aktualności firm stowarzyszonych • Członkowie
Lekarze bez Granic od roku w Polsce
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières, MSF), międzynarodowa organizacja z ponad 50-letnim doświadczeniem w niesieniu medycznej pomocy humanitarnej, od marca 2022 roku jest obecna w Polsce na stałe. Dyrektorką generalną polskiego biura jest Draginja Nadażdin, obrończyni praw człowieka, która od wielu lat zaangażowana jest w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Lekarzy bez Granic założyła w 1971 roku w Paryżu grupa dziennikarzy i lekarzy. Ponad pół wieku później organizacja działa w oparciu o te same wartości i zasady – etykę lekarską, niezależność, neutralność, transparentność i bezstronność – niosąc pomoc każdemu, bez względu na rasę, religię, płeć, wyznanie czy poglądy polityczne. W 1999 roku Lekarze bez Granic otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu za pionierskie działania humanitarne na kilku kontynentach.
– W wielu miejscach na świecie na własne oczy widzimy konsekwencje konfliktów zbrojnych. Ludzie giną, są ranni, żyją w strachu, tracą środki do życia, zostają zmuszeni do ucieczki. Konflikt to trauma dla całych społeczności, która nie kończy się wraz z ustaniem strzałów – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka generalna biura Lekarzy bez Granic w Polsce.
Dlatego także polski zespół oddaje głos pacjentom i pracownikom humanitarnym Lekarzy bez Granic, żeby przybliżać i nagłaśniać kryzysy humanitarne i konflikty zbrojne, także te zapomniane przez opinię publiczną.
Sounds of Humanity | Lekarze bez Granic - YouTube
97 procent darowizn otrzymywanych przez organizację pochodzi od darczyńców indywidualnych – osób prywatnych, firm i instytucji prywatnych. Ten model finansowania pozwala nie korzystać z funduszy państwowych i zapewnia całkowitą niezależność w podejmowaniu decyzji. Organizacja może dzięki temu prowadzić medyczne działania humanitarne wyłącznie w oparciu o rozpoznanie potrzeb i docierać tam, gdzie ludzie najpilniej potrzebują pomocy. Lekarze bez Granic przeznaczają 80,5 procent środków na realizację misji społecznej i posiadają specjalne rezerwy finansowe, żeby działać szybko i ratować życie w sytuacjach nagłych kryzysów.