Zobacz także • Członkowie
LEKARZE BEZ GRANIC: JAK POMAGAĆ MĄDRZE?
Raport Startupy Pozytywnego Wpływu 2023 to piąte już zestawienie młodych firm i inicjatyw, stawiających sobie za cel pozytywny wpływ na otoczenie – społeczne, gospodarcze, środowiskowe.
Prócz ciekawych, inspirujących działań, w raporcie można znaleźć również artykuły eksperckie dotyczące pomagania, zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnego biznesu i biznesu z misją. Wśród nich – artykuł dyrektorki Lekarzy bez Granic w Polsce, Draginji Nadażdin, na temat mądrego pomagania.
Lekarze bez Granic z pewnością nie są startupem. Medyczną pomoc humanitarną niosą od ponad 50 lat. W tym czasie usilnie pracowali (i nadal to robią) by robić to skutecznie, efektywnie, z poszanowaniem zasad humanitarnych i maksymalną korzyścią dla osób, którym chcą pomagać. Czym jest mądre pomaganie?
Mądre pomaganie opiera się na wartościach, będących kompasem działania. Dla Lekarzy bez Granic są to wartości humanitarne: bezstronność, neutralność, niezależność. Są one współzależne. Jeśli chcemy pomagać wszystkim potrzebującym bez w względu na pochodzenie, płeć czy wyzwanie, tam, gdzie nasza pomoc jest faktycznie potrzebna, bez względu na decyzje polityczne czy zainteresowanie światowych mediów, musimy być w pełni neutralni i niezależni. Również finansowo.
Mądre pomaganie stawia w centrum osoby i społeczności, którym chcemy pomagać. W przypadku Lekarzy bez Granic, prócz bezpośredniej pomocy medycznej, oznacza to zapewnienie bezpieczeństwa i troskę o godność pacjentów.
Mądre pomaganie to ciągłe doskonalenie. Poddawanie działania ciągłej refleksji i krytyce – aby zwiększać skuteczność i efektywność działań. W przypadku Lekarzy bez Granic taka refleksja dotyczy działań medycznych i operacyjnych, ale również relacji z pacjentami, pracownikami i społecznościami.
Zachęcamy do lektury raportu Startupy Pozytywnego Wpływu 2023