Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Krajowe dane o inflacji mogą doprowadzić do umocnienia złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,4954 (osłabienie złotego o 0,4%). W pierwszej części tygodnia doszło spadku kursu EURPLN. Była to kontynuacja umocnienia złotego sprzed dwóch tygodni, po tym jak w piątek dwa tygodnie temu prezes NBP A. Glapiński stwierdził, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych kwartałach jest stabilizacja stóp procentowych w Polsce (por. MAKROmapa z 08.02.2021). W środę doszło do korekty i odwrócenia trendu. W efekcie pod koniec tygodnia kurs EURPLN powrócił w okolice poziomu 4,50.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy również do czynienia z umocnieniem euro względem dolara. W znacznym stopniu była to korekta po jego osłabieniu dwa tygodnie temu. Wzrostowi kursu EURUSD sprzyjał utrzymujący się silny popyt na ryzykowne aktywa, a także publikacja niższych od oczekiwań danych o inflacji w USA.

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych o krajowej inflacji. W przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy dane mogą przyczynić się do umocnienia złotego. Przeciwny wpływ będą miały naszym zdaniem dane o polskiej produkcji przemysłowej (czwartek) i sprzedaży detalicznej (piątek). Pozostałe dane z Polski (bilans płatniczy, zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw), USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, liczba rozpoczętych budów domów, nowe pozwolenia na budowę, sprzedaż domów na rynku wtórnym) oraz strefy euro (wstępne indeksy PMI, indeks ZEW dla Niemiec) nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Neutralna dla kursu polskiej waluty będzie najprawdopodobniej również publikacja Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC.

Oczekujemy, że w tym tygodniu kurs EURPLN będzie kształtował się na poziomie zbliżonym do 4,50. Jednocześnie uważamy, że w przypadku rosnącej presji na aprecjację złotego możliwe są kolejne interwencje walutowe NBP. Wsparcie dla takiej oceny stanowi komunikat po lutowym posiedzeniu RPP (por. MAKROpuls z 03.02.2021).

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!