Inwestycje francuskich firm w Polsce i polskich we Francji

Francuskie firmy zainwestowały w Polsce 25 mld euro, co czyni Francję drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym, zaraz po Niemczech. Skala polskich inwestycji we Francji jest znacznie mniejsza, ale pojawiło się tam kilkanaście znanych naszych firm.

W Polsce działa około 1 200 firm z udziałem kapitału francuskiego. W blisko 500 podmiotach zatrudniających 10 i więcej pracowników kapitał francuski zajmuje pozycję dominującą. Francja stanowi trzecią siłę wśród właścicieli firm zagranicznych w Polsce pod względem łącznych obrotów, wartości dodanej i liczby pracowników oraz drugą pod względem nakładów inwestycyjnych.

Początkowo Polska przyciągała głównie duże francuskie korporacje międzynarodowe, zwłaszcza te notowane w indeksie giełdowym CAC-40. W ostatnich latach obserwujemy również rosnące zainteresowanie Polską ze strony francuskich MŚP, które chcą skorzystać z możliwości produkcyjnych jak i atrakcyjnego rynku konsumenckiego w Polsce.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., francuskie inwestycje bezpośrednie, wspierane przez ogromny zastrzyk funduszy europejskich dla polskiej gospodarki, gwałtownie wzrosły. Polska zaczęła przyciągać również coraz więcej francuskich firm z sektora MŚP, głównie dzięki dostępowi do wykwalifikowanych pracowników i niższym kosztom dla pracodawcy, a także możliwości dotarcia do 38 mln konsumentów. Jak wynika z raportu Francusko Polskiej Izby Gospodarczej, czasie pandemii Covid-19, stosunki handlowe między Polską i Francją jeszcze bardziej się umocniły. Wpłynęło na to między innymi zjawisko „nearshoringu”, polegające na przeniesieniu części łańcucha dostaw z Azji Południowo-Wschodniej bliżej Francji. Transformacja ekologiczna i wzmocnienie sektora obronnego to aktualne obszary, w które francuscy inwestorzy będą chcieli zaangażować się w Polsce w nadchodzących latach.

Ekspansja zagraniczna stanowi dla wielu polskich firm naturalny etap ich rozwoju, po osiągnięciu sukcesu i zdobyciu pozycji na rodzimym rynku. Często pojawia się naturalna potrzeba przyspieszenia wzrostu firmy poprzez ekspansję za granicą.

– Polskie firmy decydują się na coraz większe inwestycje za granicą nie tylko poprzez otwieranie we Francji swoich biur sprzedaży, ale także poprzez przejmowanie zakładów czy firm z uznaną pozycją na rynku - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Ptak, Head of Financial Advisory, Forvis Mazars in Poland. – W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z akwizycjami takich firm jak InPost, Amica, Comarch czy Nowy Styl, a transakcje M&A postrzegane są jako strategiczne inwestycje.

Transakcje M&A umożliwiają firmom osiągnięcie synergii operacyjnych, dywersyfikację przychodów i przyspieszenie wzrostu firmy, a także zdobycie marek, które są już rozpoznawalne we Francji i szybsze uzyskanie wszystkich niezbędnych na francuskim rynku certyfikatów.

Z danych NBP wynika, że w 2023 r. największe transakcje polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą miały miejsce w Republice Czeskiej (4,2 mld zł), Norwegii (4,1 mld zł), Rumunii (3,8 mld zł), Szwecji (3,4 mld zł) oraz w Luksemburgu (2,2 mld zł).

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!