Aktualności firm stowarzyszonych
Firmy odkrywają potencjał Lublina
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Lublinie na koniec czerwca 2019 roku nie zmieniły się i wyniosły 191 200 mkw. Pomimo braku nowej podaży, najemcy pozostali aktywni, dzięki czemu poziom pustostanów obniżył się do 10,6%, co daje wynik mniejszy o 9,1 pp. w ujęciu rok do roku.
Całkowita aktywność najemców w pierwszej połowie 2019 roku w Lublinie wyniosła 6 700 mkw. (-26% r/r), a wśród największych transakcji na rynku należy odnotować: Santander Bank Polska (4 700 mkw.) i Lingaro (650 mkw.) w budynku CZ Office Park A oraz umowę Strabag (920 mkw.) w budynku Point 75. Wysoki popyt spowodował obniżenie stopy pustostanów do 20 200 mkw. i nie miał wpływu na średnie stawki czynszu, które pozostały na poziomie 12,00 EUR/mkw. miesięcznie.
Na lubelskim rynku biurowym nowa podaż zostanie oddana do użytku w 2021 roku. Deweloperzy rozpoczęli już budowę dwóch (CZ Office Park II i Wojciechowska 9) z czterech obiektów, które zwiększą zasoby miasta o ok. 40 000 mkw.
- Lublin od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony centrów nowoczesnych usług biznesowych, zwłaszcza z sektora IT. Zainteresowanie nowych inwestorów oraz obserwowany od kilku lat stały wzrost zatrudnienia w firmach działających już na rynku są kluczowymi katalizatorami rozwoju lubelskiego rynku biurowego. W najbliższym czasie dodatkowym impulsem wzrostu może stać się będąca na ukończeniu droga ekspresowa S17 (Lublin-Warszawa) – pierwsza z kilku realizowanych inwestycji poprawiających dostępność komunikacyjną miasta. Po stronie podaży dwa ostatnie lata były rekordowe. W 2017 i 2018 roku rynek biurowy w Lublinie powiększył się o niemal 40%. W pierwszej połowie 2019 roku utrzymująca się na rynku aktywność po stronie popytu spowodowała znaczne obniżenie poziomu pustostanów w dość krótkim czasie. Biorąc pod uwagę, że kolejne projekty zostaną oddane w I kw. 2021 roku, oczekujemy, że będą się cieszyć dużym zainteresowaniem najemców – podsumowuje Michał Grabowiecki, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.
Raport można pobrać klikając w link.
Autorzy: Katarzyna Lipka-Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield i Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.
***
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE