Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

“Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”: wolontariusze przeprowadzili warsztaty już dla 63 tys. dzieci

Za nami VI edycja programu edukacyjnego „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”, w ramach którego wolontariusze z kilkudziesięciu zrzeszonych firm prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, ucząc ich, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza, zmianom klimatu oraz jak dbać o zasoby wody. Dotychczas łącznie przeszkolono 63 tys. dzieci i przeprowadzono ponad 2 800 warsztatów. Program „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” został zainicjowany przez PwC Polska sześć lat temu i jest realizowany we współpracy z 24 firmami, Krakowskim Alarmem Smogowym, UNEP/GRID-Warszawa oraz Stowarzyszeniem ASPIRE.

 

Kraków/Warszawa, 25 czerwca - 186 wolontariuszy - pracowników 27 firm, przeprowadziło w tym roku szkolnym niemal 500 warsztatów ekologicznych dla ponad 11 tysięcy dzieci i młodzieży. W programie prowadzone są równolegle trzy ścieżki tematyczne - dotycząca jakości powietrza, zmiany klimatu oraz dbania o zasoby wody. Wszystkie zajęcia odbyły się bezpłatnie w  placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski, edukowaliśmy dzieci i młodzież w 4 grupach wiekowych (przedszkole, klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 6-8).

 

“Odpowiedzialność biznesu za środowisko naturalne staje się priorytetem, a inicjatywy ESG (Environmental, Social, Governance) odgrywają kluczową rolę w transformowaniu firm na bardziej przyjazne dla klimatu. Organizacje muszą integrować zrównoważone praktyki w swoich strategiach, żeby nie tylko spełniać wymagania regulacyjne, ale także przyczyniać się do długoterminowego dobrobytu społeczeństwa i planety. To ważne, zwłaszcza z perspektywy zachodzących obecnie w środowisku zmian. Jednak najważniejsze jest zapobieganie niechcianym zmianom, dlatego gorąco wszystkich zachęcam do udziału w kolejnych edycjach programu “Biznes kontra smog- Wspieramy klimat”. Edukowanie kolejnych pokoleń z przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza i zmianom klimatu oraz w obszarze ochrony zasobów wodnych to najlepsza inwestycja”  - mówi Tomasz Barańczyk, partner PwC Polska, lider inicjatyw ESG w Polsce.

W ciągu 6 lat trwania programu wolontariusze przeszkolili 63 tys. dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Do VI edycji „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” włączyło się w sumie aż 27 organizacji: ABB BS, Airly, Akamai Technologies, Amer Sports, Amway GBS, Aon, Stowarzyszenie ASPIRE Poland, Cisco Systems, Dyson, Euroclear, Ferro Group SA, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, IAG GBS, Fundacja Inter Cars, Jacobs, Krakowski Alarm Smogowy, Knowable, Maxima Consulting, Motorola Solutions, PwC Polska oraz  PwC Service Delivery Center, SIG, State Street Bank Polska, UBS, UNEP/GRID-Warszawa.

 

W ubiegłorocznej edycji badania niemal połowa respondentów (49,2%) wskazała, że nie dostrzega jeszcze w Polsce zagrożenia dostępności i jakości wody pitnej, dlatego uruchomiliśmy nową ścieżkę tematyczną w ramach warsztatów “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”: woda i zasoby wodne. Zgodnie z danymi GUS, Polska jest zagrożona stresem wodnym. Będąc na 24. miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów wody przypadających na jednego mieszkańca (niecały 1,6 tys. m sześc.), za nami zostają jedynie Czechy, Cypr i Malta.

 

“Woda to podstawowy surowiec naturalny – od jej jakości i dostępności zależy funkcjonowanie różnorodnych ekosystemów i dobrobyt ich mieszkańców, ale również możliwości produkcyjne czy sanitarne. Według ONZ każdego roku skutki susz dotykają bezpośrednio aż 55 milionów osób, co czyni je najpoważniejszym zagrożeniem dla produkcji żywności na całym świecie. Ograniczanie wykorzystania wody, zdolności retencyjne, zapobieganie nadmiernemu spływowi w miastach, jak również zamknięty obieg tego surowca to ogromne wyzwanie zarówno dla przedsiębiorstw jak również samorządów na całym świecie. Działania te bez wątpienia wymagają udziału każdego z nas dlatego partnerstwa jak i szerzenie wiedzy w tym zakresie ma ogromne znaczenie” - mówi Michał Purol, Chief Sustainability Officer, UNEP/GRID-Warszawa.

 

W ciągu sześciu edycji “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”:

  • 63 347 dzieci dowiedziało się dlaczego powstaje smog, jak wpływa na nasze zdrowie i jak mu zapobiegać, dlaczego zmienia się klimat, jakie to niesie skutki oraz co każdy może zrobić, żeby wpłynąć na ten proces a także jak wspólnie możemy dbać o zasoby wody.
  • Wolontariusze przeprowadzili ponad 2 816 warsztatów edukacyjnych, zarówno w formie stacjonarnej, online jak i hybrydowo (jeden wolontariusz w placówce, a drugi zdalnie).
  • W program zaangażowało się ponad 1 200  pracowników-wolontariuszy.

 

“Kraków przestał być polską stolicą smogu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy kopcących palenisk doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza. Od 2012 do 2023 roku liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są poziomy dopuszczalne pyłu PM10 zmniejszyła się o około 100 dni. W Krakowie się udało, to przykład dla miast i gmin, które mają jeszcze wiele do zrobienia. W Polsce wciąż dymi 3 miliony przestarzałych urządzeń grzewczych emitujących m.in. pyły zawieszone i rakotwórczy benzo(a)piren” - dodaje Anna Dworakowska, Krakowski Alarm Smogowy.

 

Rozpoczynamy nabór nowych firm chcących uczestniczyć w programie “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”. Zainteresowane organizacje zapraszamy do kontaktu.

 

Informacje o programie

Celem programu “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wolontariusze, przygotowywani merytorycznie przez Krakowski Alarm Smogowy, prowadzą bezpłatne warsztaty w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Program jest dostosowany do różnych grup wiekowych, a uczestnicy zajęć w sposób interaktywny poznają zagadnienia związane ze smogiem, zmianą klimatu i zasobami wodnymi. Więcej informacji na stronie oraz FB

 

Informacje o Krakowskim Alarmie Smogowym

Krakowski Alarm Smogowy to ruch społeczny, który powstał w 2012 roku w odpowiedzi na dramatyczną jakość powietrza w Krakowie. Choć aktywność stowarzyszenia początkowo dotyczyła jedynie Krakowa, obecnie KAS prowadzi działania w całym kraju. Od 2014 roku pełni rolę koordynatora i sekretariatu Polskiego Alarmu Smogowego – sieci zrzeszającej oddolne ruchy antysmogowe z terenu całej Polski. Od początku swego istnienia KAS zabiega o ustanowienie niezbędnych ram prawnych (w tym norm jakości węgla, standardów emisyjnych dla kotłów, uchwał antysmogowych, ograniczeń w ruchu samochodowym), wdrożenie skutecznego systemu kontroli przepisów ochrony powietrza oraz uruchomienie szerokich programów finansowych wspierających mieszkańców w przejściu na źródła ciepła, które nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

www.krakowskialarmsmogowy.pl

www.polskialarmsmogowy.pl

 

Infor[1] macje o ASPIRE
ASPIRE reprezentuje firmy z sektora IT i zaawansowanych usług biznesowych. To największa tego typu organizacja w Polsce, zrzeszająca ponad 180 podmiotów, głównie firmy o zasięgu międzynarodowym. Więcej informacji na stronie www.aspire.org.pl.

 

Informacje o  PwC Polska

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 151 państwach. Zatrudniamy ponad 364 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają niemal 7000 osób, w tym niemal 2000 w zespołach technologicznych.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!