Podsumowanie wydarzeń • Izba
Badania i rozwój siłą napędową polskiej gospodarki? - debata podczas RDV Biznesu CCIFP
Wczorajsze spotkanie z cyklu RDV Biznesu poświęcone było tematowi innowacji i rozwoju centrów R&D w Polsce. Ponad 60 reprezentantów naszych firm stowarzyszonych przysłuchiwało się debacie, w której udział wzięli:
- Andrzej DYCHA - Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
- Raphaël SHEFFIELD - General Manager, Safran Aircraft Engines Poland
- Sylvain ROURI - Chief Sales Officer, OVH Cloud
- Renata GRACZYK - Managing Director / Board Member, Airbus Helicopters Polska
Debatę otworzyło pytanie o to czym jest innowacja. Andrzej Dycha podkreślił, że innowacyjność to ludzie, a Polska ma olbrzymią pulę talentów, dzięki której możemy się rozwijać. Dodał, że nasz kraj jest obecnie numerem 1 na świecie jeśli chodzi o powstawanie centrów R&D w sektorze IT.
Renata Graczyk mówiła, że innowacje w grupie Airbus wdrażane są na trzech poziomach – krótkoterminowym, gdy innowacyjne rozwiązania są stosowane w istniejącej flocie; średnioterminowym i długoterminowym, kiedy to projektowane są rozwiązania przyszłości, jak choćby przy projekcie Racer łączącym śmigłowiec z samolotem.
Dla Raphaëla Sheffielda innowacja to cały ekosystem, na który składają się ludzie, biznes, administracja centralna i lokalna, a także nauka i otoczenie regulacyjne. Zgadzał się z nim również Sylvain Rouri, który podkreślił, że innowacje bardzo szybko się rozprzestrzeniają i trzeba ten proces kontrolować.
Według Prezesa PAIH w kontekście rozwoju innowacji Polska przeszła długą drogę i mimo że nadal wiele nas dzieli od czołowych krajów UE, to jednak utrzymujemy bardzo dobrą dynamikę i dzisiaj coraz częściej konkurujemy z Niemcami, czy Francją jeśli chodzi o przyciąganie innowacyjnych inwestycji.
W dalszej części dyskusji firmy podsumowały swoje działania w obszarze R&D w Polsce i mówiły o tym dlaczego wybrały nasz kraj na destynację ich inwestycji. Safran w Polsce tradycyjnie rozwija innowacje związane z materiałami wykorzystywanymi w produkcji i tutaj prowadzi szereg badań. Polska jest ceniona jako miejsce, w którym można realizować projekty szybko i niezawodnie, a także prowadzony jest dialog z administracją, by wspólnie poszukiwać rozwiązań. OVH posiada w Polsce ponad 250 inżynierów, którzy pracują nad rozwiązaniami w zakresie IT i to jest ten obszar, gdzie Polska ma duże kompetencje. Airbus Helicopters otworzył swoje biuro R&D w 2015 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija stawiając na ciągłe kształcenie kadr i poprawę ich kompetencji, co przekłada się na realizację coraz bardziej skomplikowanych projektów. Zresztą jeden z elementów śmigłowca Racer został zaprojektowany, przetestowany i wyprodukowany właśnie w Polsce.
Na koniec inwestorzy zgodnie podkreślili, że do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki konieczne jest wsparcie sektora MŚP, który ma mniejsze zasoby finansowe, by prowadzić innowacyjne projekty. Trzeba również inwestować w rozwój kompetencji, zatrzymywać ludzi w Polsce i rozwijać współpracę pomiędzy uczelniami i biznesem, by kompetencje wynoszone ze szkół były dopasowane do potrzeb pracodawców.