Komitet ds. Transformacji energetycznej
Celem Komitetu ds. Transformacji energetycznej jest organizowanie spotkań z ekspertami w dziedzinie energii i ochrony środowiska lub z przedstawicielami urzędów centralnych, ministerstw i liderami opinii w ramach omówienia bieżących projektów mających wpływ na poprawę środowiska i efektywności energetycznej. Zadaniem Komitetu jest również poruszanie ważnych tematów w zakresie ochrony środowiska, dyskusja o trudnościach napotykanych przez firmy stowarzyszone przy projektów w dziedzinie energii i ochrony środowiska oraz zastanowienie się wspólnie nad możliwościami ominięcia tych barier.
Najbliższe zebrania Komitetu ds. Klimatu:
Brak wydarzeń z wybranej kategorii
Poprzednie spotkania Komitetu ds. Klimatu
Komitet ESG Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej stanowi płaszczyznę, na której omawiane są kluczowe kwestie związane z transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem oraz realizacją celów klimatycznych Polski.
Najświeższym efektem naszych prac jest stanowisko dotyczące aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (aKPEiK) będące wynikiem konsultacji wśród firm członkowskich CCIFP. Dokument został przekazany 15 listopada Ministerstwu Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Współpraca między firmami pozwoliła na stworzenie kompleksowej listy uwag i postulatów, która uwzględnia zarówno potrzeby sektora prywatnego, jak i wyzwania związane z transformacją energetyczną. Nasze prace koncentrowały się na kilku kluczowych obszarach, w których przedsiębiorstwa członkowskie zidentyfikowały istotne wyzwania i możliwości. Efektem jest katalog 63 uwag, które dotyczą przede wszystkim efektywności energetycznej, obszaru ciepłowniczego oraz energetyki jądrowej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim firmom zaangażowanym w proces konsultacji za ich cenny wkład merytoryczny. Podziękowania kierujemy również do ekspertów z zespołu prawa energetycznego kancelarii WKB Lawyers – mec. Agaty Fabiańczuk i mec. Krzysztofa Sikorskiego za kompleksowy nadzór prawny nad procesem wypracowywania stanowiska.
Ostateczny kształt stanowiska jest dostępny TUTAJ
Spotkanie Komitetu ESG zorganizowane przez CCIFP 28 października 2024 r. poświęcone było praktycznym aspektom transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach. Analizowaliśmy przykład modelu współpracy GreenYellow i Decathlon Polska, który ilustruje skuteczne wdrażanie rozwiązań energetycznych wspierających cele ESG.
Reprezentująca GreenYellow Polska Julia Blanc-Michalska, PV Project Manager, podkreśliła, że transformacja energetyczna to nie tylko kwestia ekologii, ale także szansa na zwiększenie efektywności operacyjnej i redukcję kosztów. Obaliliśmy kilka mitów, m.in. że transformacja wymaga wyłącznie wysokich nakładów finansowych. Zwróciliśmy uwagę na dostępność modeli finansowania takich jak ESCO, które umożliwiają realizację projektów bez znacznych inwestycji początkowych.
Jako przykład wdrożenia strategii transformacji energetycznej posłużył nam przypadek współpracy GreenYellow i Decathlon, który obejmował instalację systemów fotowoltaicznych i optymalizację zużycia energii w obiektach Decathlon Polska.
O tym konkretnym modelu współpracy opowiedzieli eksperci Decathlon Polska: Marcin Dobrzański, Lider Facility Management i Urszula Fabianiak, SD Manager w Sustainability Team. Spotkanie było również okazją do przyjrzenia się z bliska strategii transformacji energetycznej Decathlon i działaniom firmy wspierającym zrównoważony rozwój na polskim rynku.
Spotkanie ukazało, że transformacja energetyczna nie jest tylko wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej w duchu zrównoważonego rozwoju. Case study Decathlon Polska i GreenYellow stanowi inspirujący przykład tego, jak osiągnąć realne korzyści poprzez zintegrowane podejście do zarządzania energią.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych aktualizację Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.
aKPEiK to strategiczny dokument opracowywany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają one założenia i cele oraz polityki i działania mające na celu osiągnięcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych, w szczególności kontrybucji do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Są one realizowane w ramach pięciu wymiarów unii energetycznej, tj.:
- bezpieczeństwa energetycznego,
- wewnętrznego rynku energii,
- efektywności energetycznej,
- redukcji emisyjności oraz badań naukowych,
- innowacji i konkurencyjności.
Celem spotkania Komitetu ESG CCIFP, które odbyło się 23 października 2024 r. było zebranie opinii, propozycji i uwag dotyczących aKPEiK od firm działających w sektorze energetycznym, przemysłowym oraz innych branżach, które mogą mieć istotny wpływ na realizację jego założeń. Jako konsekwencję procesu konsultacjiwskazano opracowanie stanowiska CCIFP, które zostanie skierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Spotkanie poprowadzili eksperci z Kancelarii WKB Lawyers:
- mec. Krzysztof Sikorski, partner, radca prawny, członek zespołu prawa energetycznego. Specjalista w obszarze prawa energetycznego, m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii.
- mec. Agata Fabiańczuk, radczyni prawna, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa energetycznego. Uczestniczy w projektach związanych z inwestycjami w zakresie odnawialnych źródeł energii prowadzonych przez podmioty krajowe i zagraniczne. Współpracuje z zespołem prawa ochrony środowiska.
W dniu 18 czerwca odbyło się spotkanie Komitetu ESG Transformacja energetyczna, które było skierowane do prezesów firm z sektora energetycznego. Celem spotkania było zaprezentowanie zaktualizowanej wersji Białej Księgi Transformacji Energetycznego CCIFP. Spotkanie było okazją do naświetlenia głównych zagadnień i wyzwań umieszczonych w dokumencie. Przedmiotem naszej analizy były między innym:
- Kwestie dostępu do sieci elektroenergetycznych.
- Potrzeba udoskonalenia regulacji dot. cable poolingu i linii bezpośredniej.
- Potrzeba eliminacji barier regulacyjnych związanych z umowami cPPA.
- Potrzeba modyfikacji systemów wsparcia.
- Zasadność stworzenia proporcjonalnego otoczenia regulacyjnego uwzględniającego specyfikę SMR
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne a rozwój OZE.
- Zielone ciepło.
- Potrzeba rewizji zasad taryfowania w sektorze ciepłowniczym.
Spotkanie poprowadził mec. Grzegorz Pizon, Partner w praktyce energetyki kancelarii Bird & Bird.
Krajowy Plan Odbudowy w kontekście stanu realizacji i możliwości pozyskania dofinansowania przez przedsiębiorców był tematem ostatniego spotkania Komitetu ESG, które odbyło się 12 czerwca w siedzibie CCIFP. O perspektywach związanych z realizacją programu oraz możliwych działaniach ze strony administracji publicznej i sektora prywatnego, uprawdopodabniających wykorzystanie przyznanych Polsce blisko 270 miliardów złotych, opowiedział Michał Gwizda, partner zarządzający, szef zespołu Dotacji i ulg podatkowych w firmie CRIDO. Pretekstem do spotkania był raport CRIDO opublikowany w pierwszym kwartale 2024 r. będący analizą stanu realizacji KPO, z której wyłonił się niezbyt optymistyczny obraz: oszacowano, że ok. 50% środków w ramach części dotacyjnej (70% zaplanowanych inwestycji) oraz niemal całość części pożyczkowej planu jest zagrożona. W wartościach bezwzględnych stanowi to kwoty sięgające nawet 200 mld złotych.
Podczas spotkania omówiliśmy możliwości pozyskania dofinansowania przez przedsiębiorców m.in. na działania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, technologie wodorowe, odnawialne źródła energii, transformację cyfrową czy transport intermodalny. Dziękujemy za wartościową i przydatną analizę oraz cenną wymianę opinii.
Osoby odpowiedzialne za finansowanie działań innowacyjnych w przedsiębiorstwach miały okazję uczestniczyć w szkoleniu zorganizowanym 9 maja w ramach Komitetu ESG CCIFP. Z ekspertami ABGi Poland Sp. z o.o.: Pawłem Kwiatkowskim, Consulting Managerem i dr. Wojciechem Adamiakiem, R&D/Innovation Call Expert, rozmawialiśmy o tym, kto i na jakie działania może pozyskać finansowanie w ramach programu Horyzont Europa.
Pula środków do rozdysponowania jest ogromna - w perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027 Unia Europejska przeznaczyła na projekty badawcze i rozwojowe aż 100 mld euro (w ramach programu Horyzont Europa). Polscy przedsiębiorcy do tej pory wykorzystali niecałe 0,5% dostępnych środków.
Podczas szkolenia mieliśmy okazję poznać najważniejsze informacje na temat programu, omawiając dostępne konkursy, warunki aplikowania i potencjalnych beneficjentów. W ramach praktycznych aspektów spotkania poznaliśmy best practices, które pozwolą skutecznie napisać wniosek i uzyskać finansowanie.
Podczas spotkania Komitetu ESG Transformacja energetyczna CCIFP zorganizowanego 24 kwietnia z udziałem ekspertów z kancelarii Rödl & Partner mieliśmy okazję przyjrzeć się polityce wodorowej UE i Polski w kontekście sytuacji regulacyjnej, dewelopmentu oraz możliwości finansowania.
Wodór powszechnie uznawany jest za paliwo przyszłości, a zarazem kluczowy element transformacji energetycznej będący obszarem szczególnego zainteresowania rządu i Unii Europejskiej. Prowadzący spotkanie mec. Piotr Mrowiec, Associate Partner i szef praktyki energetycznej w Rödl & Partner dokonał analizy bieżących regulacji prawnych dotyczących wytwarzania, dystrybucji i magazynowania wodoru. Poruszyliśmy także kwestię poszczególnych etapów rozwoju instalacji do wytwarzania zielonego wodoru, począwszy od zabezpieczenia nieruchomości i decyzji środowiskowej, przez przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i wodociągowej, po pozwolenie na budową i koncesję.
Istotną częścią spotkania była również analiza poszczególnych narzędzi pomocy publicznej, które już dziś mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców do realizacji inwestycji wodorowych. O aktualnych i planowanych programach pomocowych opowiedziała Magdalena Skurowska, ekspertka ds. nowych inwestycji w Rödl & Partner.
Tematem ostatniego spotkania Komitetu ESG CCIFP, które miało miejsce 29 lutego, były mechanizmy dofinansowania transformacji energetycznej przedsiębiorstw ze źródeł publicznych.
Unia Europejska oraz poszczególne państwa członkowskie oferują coraz szerszy wachlarz wsparcia finansowego dla firm inwestujących w efektywność energetyczną. W przypadki Polski, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, dostępne są programy i konkursy premiujące poprawę efektywności energetycznej i zastosowanie OZE. Podczas spotkania członków Komitetu ESG Transformacja energetyczna CCIFP przeanalizowaliśmy aktualne możliwości wsparcia ze źródeł publicznych, ze szczególnym naciskiem na projekty związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej, opracowaniem i wdrażaniem technologii GOZ, termomodernizacją budynków, odnawialnymi źródłami energii oraz rozwijaniem innowacyjnych technologii środowiskowych. Spotkanie poprowadziła ekspertka PwC Polska Barbara Brzezińska, Menedżerka w zespole Pomocy Publicznej i Innowacji.
Tematem ostatniego spotkania Komitetu ESG Transformacja Energetyczna CCIFP 28 listopada był wpływ efektywności energetycznej i ESG na koszty w przedsiębiorstwie.
Spotkanie w formie webinaru prowadziły dr inż. Lidia Grzegorczyk, prezeska zarządu firmy VELMA ESG oraz Aleksandra Rutkowska, menedżerka ds. zrównoważonych finansów i analiz z banku Credit Agricole.
Na wstępie przeanalizowaliśmy kluczowe pojęcia dotyczące ESG, efektywności energetycznej oraz wymogi i regulacje w obszarze ESG. Pokazaliśmy, w jaki sposób efektywność energetyczna wpływa na koszty pod kątem zasobów, emisji gazów i inwestycji. Rozmawialiśmy także o tym, jak ESG zmienia sektor finansowy i w jaki sposób zrównoważone finansowanie wspiera długoterminowe inwestycje w zrównoważone działania i projekty gospodarcze. To właśnie wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, polityka energetyczno-klimatyczna i wzrost świadomości społecznej miały bezpośredni wpływ na powstanie Green Finance (zielonych finansów). W efekcie pozyskanie kapitału na zasadach korporacyjnych na projekty szkodliwe dla klimatu jest aktualnie bardzo utrudnione lub kompletnie niemożliwe.
W drugiej części spotkania skupiliśmy się na programach unijnych na efektywność energetyczną w perspektywie finansowej do 2027 r., przedstawiając ich główne cele i założenia oraz analizując formę i poziom wsparcia, jakie mogę uzyskać przedsiębiorcy.
Członkowie CCIFP zainteresowani obszarem zrównoważonego rozwoju wzięli udział 18 października w spotkaniu Komitetu ESG. Rozmawialiśmy o głównych celach i wyzwaniach na najbliższe miesiące. Komitet ESG stanowi parasol dla czterech ścieżek tematycznych, które dotychczas realizowały swoją działalność w formie odrębnych komitetów: CSR, elektromobilność, transformacja energetyczna i zrównoważone budownictwo. Jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń komitet jest miejscem spotkań z ekspertami, liderami opinii i przedstawicielami administracji mających na celu omówienie bieżących wyzwań i propozycji legislacyjnych. Podczas spotkania podsumowaliśmy dotychczasowe działania i najważniejsze postulaty związane z transformacją energetyczną, które zostały zawarte w Białej Księdze CCIFP.
Pełne podsumowanie spotkania znajduje się TUTAJ
W dniu 4 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu CCIFP poświęcone umowom corporate PPA.
Dla wielu przedsiębiorców cPPA jest rozwiązaniem, które z jednej strony odpowiada na dynamicznie zmieniające się ceny energii elektrycznej i gwarantuje jej pochodzenie, a z drugiej strony jest narzędziem do skutecznej dekarbonizacji własnej działalności i dążenia do niezależności energetycznej polskiej gospodarki. Podpisanie cPPA wzmacnia również wizerunek marki. Tego typu umów w Polsce jest jeszcze niewiele, ale ich popularność systematycznie rośnie.
Spotkanie Komitetu ds. Klimatu było świetną okazją, by przyjrzeć się zarówno praktycznej, jak i prawnej stronie umów cPPA. Mogliśmy poznać obie perspektywy dzięki połączeniu wiedzy naszych ekspertów.
Praktyczną stronę biznesu reprezentował Antoine Mocachen, prezes i współzałożyciel Volta Polska, niezależnego producenta energii odnawialnej. Przez kwestie prawne przeprowadzili nas Piotr Dziwniel i Witold Szpak z Zespołu Energetyki i Zasobów Naturalnych warszawskiego biura Dentons.
Pełne podsumowanie spotkania dostępne jest TUTAJ
W dniu 22 marca członkowie Komitetu ds. Klimatu dyskutowali o aktualnych wyzwaniach na rynku odnawialnych źródeł energii. Podczas spotkania prowadzonego przez r. pr. Łukasza Petelskiego z Osborne Clarke przyjrzeliśmy się bliżej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne (projekt UC74), nad którą prace od czerwca 2021 r. prowadzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska. PROJEKT (RCL.GOV.PL)
Nowelizacja ma na celu wprowadzenie przepisów liberalizujących możliwość wykorzystania linii bezpośredniej, która ułatwi dekarbonizację przedsiębiorstw, w szczególności producentów i przemysłu, oraz pozwoli na zwiększenie konkurencyjności przemysłu energochłonnego.
Projekt modyfikuje definicje linii bezpośredniej oraz zakłada wprowadzenie definicji „wydzielonego odbiorcy” oraz „wydzielonej jednostki wytwórczej”. Projektowane przepisy zakładają, że przed rozpoczęciem budowy linii bezpośredniej inwestor powinien uzyskać wpis do specjalnego rejestru prowadzonego przez Prezesa URE. Jednocześnie, proponuje się uproszczony, zgłoszeniowy tryb w przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW.
Podczas spotkania omówiliśmy także inne rozwiązania legislacyjne (UC99, UD485, UD369, i UD382) oraz przyjrzeliśmy się Strategii rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce do 2040 roku (SER2040). Zawiera ona rekomendacje działań niezbędnych do podjęcia w obszarze energetyki rozproszonej, które wspierałyby realizację Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – dokumentu wyznaczającego ramy krajowej transformacji energetycznej.
Pełne podsumowanie spotkania jest dostępne TUTAJ
We wtorek 7 lutego 2023 r. miało miejsce spotkanie członków Komitetu ds. Klimatu CCIFP z przedstawicielką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Martą Babicz, Zastępczynią dyrektora Departamentu Beneficjenta Indywidualnego. Rozmowa dotyczyła zasad przyznawania środków z funduszy unijnych na transformację energetyczną. Moderatorką spotkania była Natalia Stradomska, główna specjalistka ds. regulacji z Dalkia Polska.
Przedmiotem zainteresowania firm nastawionych na transformację energetyczną w kierunku obniżenia emisyjności były nabory do poszczególnych programów w ramach:
- Krajowego Planu Odbudowy (prefinansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju) – z pulą środków w wysokości ok. 26 mld zł,
- Polityki Spójności 2021-2027 – z pulą środków w wysokości ok. 40 mld zł,
- Funduszu Modernizacyjnego – z pulą środków zależną od cen uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami.
Dziękujemy firmom za aktywne uczestnictwo, a NFOŚiGW za gotowość do rozmów oraz porcję aktualnej wiedzy, która pozwoli wszystkim możliwie najlepiej zaplanować finansowanie transformacji energetycznej.
Pełne podsumowanie jest dostępne TUTAJ
10 stycznia w ramach Komitetu ds. Klimatu odbyło się spotkanie reprezentantów firm stowarzyszonych z przedstawicielami Urzędu Regulacji Energetyki. Poza Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki Pana Rafała Gawina na wydarzeniu, ze strony regulatora mieliśmy przyjemność gościć kierownictwo poszczególnych departamentów:
- Panią Monikę Gawlik, dyrektor Departamentu Rynków Energii i Ciepła,
- Panią Katarzynę Szwed-Lipińską, dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych,
- Pana Arkadiusza Krakowiaka, dyrektora Departamentu Monitorowania Rynku,
- Panią Donatę Nowak, dyrektor Departamentu Efektywności Energetycznej i Kogeneracji,
- Panią Anną Pacholak, naczelnik Departamentu Źródeł Odnawialnych,
Podczas spotkania rozmawialiśmy o aktualnych wyzwaniach związanych z trudną sytuacją na rynku energii oraz paliw, które stoją przed wszystkimi uczestnikami rynku. Dziś szczególnie dotyczą one dużych odbiorców energii jakim jest biznes. Stąd w ramach spotkania przedstawiliśmy postulaty firm stowarzyszonych dotyczące koniecznych zmian w tym obszarze, które zostały zawarte w przygotowanej przez nas Białej Księdze.
Pełne podsumowanie jest dostępne tutaj
6 grudnia 2022 odbyło się spotkanie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) wraz z Anną Łukaszewską-Trzeciakowską, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiS) oraz dyrektorami departamentów: Elektroenergetyki i Gazu, Ciepłownictwa, OZE, Strategii i Analiz oraz Spraw Międzynarodowych.
Dyskusja skupiła się między innymi na poniższych tematach:
- Dalsze działania na rzecz rozwoju OZE w Polsce
- Efektywność energetyczna
- Wodór
- Biometan
- Infrastruktura krytyczna
Pełne podsumowanie jest możliwe do pobrania: Tutaj
5 października zebraliśmy na spotkaniu Komitetu ds. Klimatu, które poświęcone było omówieniu praktycznych aspektów finansowania projektów energetyki odnawialnej.
Spotkanie było prowadzone przez mec. Lena Boczkaja, radca prawny i mec. Justyna Jamroży, adwokat z kancelarii Dentons.
Rozmowa dotyczyła poniższych tematów:
- Podsumowanie etapów realizacji projektów OZE – czym jest tzw. projekt ready-to-build?
- Wskazanie aspektów, na które należy zwracać uwagę w dokumentacji projektowej, przed przystąpieniem do fazy finansowania;
- Omówienie procesu due diligence na potrzeby finansowania oraz procesu negocjacji warunków wypłaty finansowania;
- Praktyczne wyzwania inwestora w procesie tworzenia dokumentacji finansowej.
W dniu 20 września 2022 spotkaliśmy się w ramach Komitetu ds Klimatu, aby porozmawiać o źródłach Finansowania zielonej transformacji.
Eksperci z CRIDO: Szymon Żółciński oraz Mateusz Markowski zaprezentowali dostępne programy w ramach Nowej Perspektywy Finansowej 2021-2027
Opis projektów był podzielony na: Rodzaje wspieranych projektów, Intensywność i forma wsparcia i Wsparcia na nakłady inwestycyjne.
Głównie zostatały omówione programy dla:
- OZE
- wsparcie dla ciepłownictwa i kogeneracji
- wsparcie na efektywność energetyczna
- wsparcie dla inwestycji wodorowych
- Wsparcie na gospodarkę odpadami
- wsparcie na badania i rozwój
- program LIFE
- wsparcie na nowe inwestycje
Prezentacja bardzo kompleksowo umożliwiła na zaznajomienie się z dostępnymi programami oraz pozwoliła na przygotowanie się co o kierunków, w którym firmy mogą poszukiwać rozwiązań i rozmawiać o konkretnych już projektach.
21.06.2022 odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu, na którym p. Paulina Szulc z Bureau Veritas wyjaśniała, czym są emisje CO2 zaliczane do Zakresu 3 Protokołu GHG i przedstawiała sposób ich szacowania. Bywa to trudne, ale można w tym celu posłużyć się przeznaczonymi do tego celu narzędziami. Jedno z nich - Diaphane, przedstawił na spotkaniu pan Wojciech Głownia.
19 maja odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu, na którym pan Jarosław Kawula - członek Zarządu Air Liquide Polska, przedstawił dostępne dla przemysłu narzędzia dekarbonizacji, czyli technologie wodorowe oraz projekty pilotażowe wychwytywania i składowania CO2 (Carbon Capture and Storage), w tym projekt Poland EU CCS Interconnector, w który zaangażowana jest reprezentowana przez niego organizacja.
Transformacja energetyczna przyspiesza a to przyspieszenie wymuszone jest zarówno przez okoliczności geopolityczne, jak i gospodarcze.
Wyzwania, jakie ze sobą niesie wymagają skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach, w partnerstwie z innymi podmiotami - zarówno publicznymi, jak i prywatnymi.
Jakimi narzędziami jako ludzkość dysponujemy, aby móc przekształcić się w społeczeństwo niskoemisyjne? Wdrożenia których spośród możliwych rozwiązań możemy spodziewać się w przyszłości? Jakie znane nam już jako cywilizacji technologie umożliwiają dekarbonizację procesów przemysłowych? Jakie narzędzia są już dostępne na polskim rynku? Czy przemysł w Polsce stać na dekarbonizację? I czy warto inwestować w nią już teraz?
O tym wszystkim rozmawiali członkowie Komitetu ds. Klimatu w dyskusji, jaka się wywiązała.
Poniedziałek 25 kwietnia br. rozpoczęliśmy spotkaniem na temat formułowania i wdrażania strategii ESG (Environmental Sustainability Governance) w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Swoim doświadczeniem dzielili się członkowie kadry zarządzającej i eksperci ze Schneider Electric, Saint Gobain oraz Lafarge, opisując nie tylko kierunki strategiczne przyjęte przez swoje przedsiębiorstwa w zakresie redukcji wpływu na klimat i środowisko, ale i podając konkretne przykłady wdrożeń map i polityk ESG w zakładach takich jak:
- fabryka w Bukownie (Schneider Electric), gdzie udało się poprawić efektywność energetyczną produkcji o 10% w zaledwie 2 lata;
- cementownia Małogoszcz (Lafarge), gdzie 900 nasadzeń będzie chronić lokalną społeczność przed zapyleniem;
- huta w Dąbrowie Górniczej (Saint Gobain), gdzie odzysk tłuczki szklanej umożliwia ograniczanie energochłonności produkcji.
Sesja pytań i odpowiedzi pozwoliła nam omówić rolę offsetu i przenoszenia wymagań środowiskowych na łańcuch dostawców, co jako strategia coraz częściej stosowana przez dużych graczy, skutecznie sprawdza się już na niektórych rynkach, np. w Skandynawii.
12 kwietnia 2022 odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu zatytułowane "Wodór - wyzwania i regulacje', na którym dr Katarzyna Barańska i Łukasz Petelski z kancelarii Osborne Clark opowiedzieli o szansach i wyzwaniach związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem wodoru jako nowego źródła energii.
Obliczenie śladu węglowego przeszło długą, ale bardzo dynamiczną drogę – nie jest już dłużej trendem ekologicznym, staje się obowiązkiem legislacyjnym. Regionalne i krajowe zobowiązania klimatyczne w połączeniu z wymogami sektora finansowego, a także rosnącą presją ze strony klientów i konsumentów, zaowocowały projektem CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), który jest ważną częścią Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal). Nowe rozporządzenie UE, mimo że nadal pozostaje w procesie legislacyjnym, ma zostać wprowadzone do codzienności raportowej już w 2023, tak, żeby przynieść wymierne efekty w roku 2026.
Co oznacza to dla przedsiębiorców? Poza obowiązkiem raportowym, obejmującym większość działalności biznesowych, oznacza także zmierzenie się z koniecznością dodatkowych opłat. Klimatyczne cło nałożone ma zostać na spółki działające lub prowadzące regularny handel z państwami, które nie prowadzą polityki proklimatycznej. CBAM skupia się także na towarach – w tym przypadku CF musi być liczony w całym łańcuchu dostaw.
Dla odpowiedzialnie budowanego sektora biznesowego znajomość wielkości emisji gazów cieplarnianych (Greenhouse Gas - GHG) nie będzie dłużej jedynie elementem świadczącym o prowadzeniu działalności w sposób transparentny. Wiele firm zderzy się nie tylko z nowym rodzajem raportowania, ale także będzie musiało stawić czoło procesom zbierania dużej ilości danych istotnych z punktu widzenia CF. Jak sobie z tym poradzić? Co można zrobić już dziś?
O tym wszystkim rozmawialiśmy z p. Pauliną Szulc z Bureau Veritas Polska oraz z p. Wojciechem Głownią z Diaphane Sp. z o.o. podczas spotkania Komitetu ds. Klimatu.
W dniu 7 marca odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu, które poprowadził mec. Łukasz Petelski z kancelarii Osborne Clark.
25 lutego na stronie RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (projekt UC99). Celem nowelizacji jest w szczególności wdrożenie dyrektywy RED II (dyrektywa 2018/2001). Projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie zmian w następujących obszarach:
- Biometan
- Klastry energii
- Transpozycja RED II w następujących obszarach:
- Ciepłownictwo i chłodnictwo (art. 23-24 RED II)
- Gwarancje pochodzenia (art. 19 RED II)
- Krajowy Punkt Kontaktowy OZE (art. 16 RED II)
- Procedury administracyjne (art. 15-16 RED II)
- Partnerski handel energią – peer-to-peer (art. 21 RED II)
- Modernizacja instalacji odnawialnych źródeł energii
- Wsparcie operacyjne dla instalacji OZE, którym upływa 15-letni system wsparcia
- Hybrydowe instalacje OZE
- Morska energetyka wiatrowa (przepisy uzupełniające).
Link do projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12357005
W lutym Komitet ds. Klimatu poprowadzili p. Symon Żółciński i Mateusz Markowski z firmy Crido.
Omówiliśmy podczas spotkania aktualne wytyczne dotyczące funduszy przeznaczonych na transformację energetyczną.
Firmy dyslutowały na temat podziału funduszy wg programów, a także czasu na ich realizację.
W dniu 18 stycznia odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu, które poświęcone było dyskusji na temat założeń Fit for 55.
Podczas spotkania eksperci z Dentons: Christian Schnell oraz Michał Motylewski, poruszyli takie zagadnienia, jak:
- Pakiet legislacyjny
- Dalsza reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS) i rozszerzenie go na mieszkalnictwo oraz transport
- Koncepcja podatku granicznego od emisji dwutlenku węgla
- Transformacja polskiego miksu energetycznego i jej wpływ na ceny energii elektrycznej oraz ciepła
- Gospodarka zero-emisyjna a bezpieczeństwo przedsiębiorców - linie bezpośrednie, rola magazynów energii, wodór i gaz syntezowy
Grupa Orange w ramach strategii Engage 2025 zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040r.
Aby zapewnić odpowiednią ścieżkę dojścia do neutralności, na rok 2025 zostały wyznaczone cele:
- Redukcji emisji CO2 o 30% (w stosunku do roku 2015)
- Osiągnięcia poziomu 50% energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych
Cel w zakresie zielonej energii dla Orange Polska wynosi 60% w 2025r. Wyższy poziom niż w innych krajach wynika z wysokiego wskaźnika emisji w Polsce. Podczas spotkania omówimy doświadczenia Orange Polska z podpisania pierwszego fizycznego kontraktu PPA w Polsce oraz potencjału rynku.
W dniu 29 kwietnia 2021 roku pod przewodnictwem mecenasa Łukasza Petelskiego, radcy prawnego w zespole Kontraktów Publicznych i Energetyki Kancelarii Eversheds Sutherland, odbyło się kolejne spotkanie Komitetu ds. Klimatu poświęcone tematyce magazynowaniu energii.
Podczas spotkania omówiono następujące kwestie:
- wykorzystanie magazynów energii elektrycznej
- nowe regulacje prawne (w tym nowe definicje magazynu energii i magazynowania energii)
- przyłączenie magazynów energii do sieci elektroenergetycznej
- rejestr magazynów energii elektrycznej i koncesja na magazynowanie energii elektrycznej
- magazyny energii elektrycznej – rozliczenia na usługi przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej
- magazyny energii elektrycznej a system wsparcia dla źródeł wytwarzających energie elektryczną z OZE.
"Wyzwania biznesu a polityka energetyczna Polski do 2040 r." to tytuł Komitetu ds. Klimatu, który odbył się w dniu 9 kwietnia 2021 roku pod przewodnictwem mecenasa Łukasza Petelskiego, radcy prawnego w zespole Kontraktów Publicznych i Energetyki Kancelarii Eversheds Sutherland.
Podczas spotkania:
- Zaprezentowano i omówiono najnowsze (i planowane) zmiany w sektorze energetycznym oraz wyzwania, jakie stoją przed podmiotami dążącymi do zeroemisyjności.
- Przedstawiono „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.”, a zwłaszcza zeroemisyjnego systemu energetycznego, jako jednego z trzech filarów Polityki wraz z analizą najważniejszych postanowień PEP2040 w tym zakresie.
- Dyskutowaliśmy na temat wyzwań biznesu w związku z wdrażaniem rozwiązań w zakresie dążenia do zeroemisyjności lub zmniejszenia emisyjności.
W dniu 25 marca 2021 roku spotkanie Komitetu ds. Klimatu poprowadzili eksperci:
Krzysztof Rossa - Kierownik Działu Efektywności Energetycznej, Veolia Energia Warszawa S.A.
Robert Katzor - Project Manager, Veolia Industry Polska
Omówione zostały konkretne przykłady realizacji, które bezpośrednio wpłynęły na wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstw, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.
PREZENTACJA