AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Trwa konkurs ECO-MIASTO. Co nasze miasta i gminy robią na rzecz polepszenia stanu środowiska i jakości życia mieszkańców?

2017/09/14 Aktualności z firm stowarzyszonych 

Do 16 października 2017 r. miasta i gminy mogą zgłaszać się do piątej edycji konkursu ECO-MIASTO za pomocą formularzy dostępnych na stronie www.eco-miasto.pl. Celem projektu jest promowanie koncepcji rozwoju zrównoważonego i nagradzanie polskich miast, które najlepiej realizują tę ideę w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne, zieleń a powietrze. 

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

Przedstawiciele samorządów mogą przesyłać zgłoszenia do 16 października. Następnie jury złożone z ekspertów wybierze laureatów. W każdej z sześciu kategorii nagrodzone zostanie miasto poniżej 100 tys. mieszkańców oraz większy ośrodek, posiadający powyżej 100 tys. mieszkańców. Uroczystość wręczenia nagród będzie mieć miejsce 8 listopada 2017 r. podczas Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-miasto: Zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. ECO-MIASTO należy do grona organizatorów tego wydarzenia, obok Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Miasta Stołecznego Warszawy.

Dzięki udziałowi w konkursie ECO-MIASTO ośrodki miejskie mają możliwość promowania swoich działań na rzecz rozwoju zrównoważonego. Wynikają z tego korzyści wizerunkowe zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Jednym z założeń projektu jest także stworzenie okazji do wymiany doświadczeń między samorządami, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

W 2016 roku laureatami konkursu ECO-MIASTO zostały Kobyłka (efektywność energetyczna budynków), Lublin (zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi), Ostrów Wielkopolski (mobilność zrównoważona), Słupsk (gospodarka wodna; zarządzenie lokalnymi systemami energetycznymi), Wrocław (mobilność zrównoważona; gospodarka wodna) i Zabrze (efektywność energetyczna budynków).

Na program ECO-MIASTO oprócz konkursu dla miast składa się również konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Zakręceni w przestrzeni”. Jest on organizowany przez WSPÓLNIE – Fundację LafargeHolcim.

W dotychczasowych edycjach nagrodzone lub wyróżnione zostały następujące miasta (niektóre z nich były nagradzane/wyróżniane kilkukrotnie, w różnych kategoriach):

Województwo dolnośląskie 

Laureaci

Wrocław 

Wyróżnienia

Bolesławiec
Wrocław 

Województwo kujawsko-pomorskie 

Wyróżnienia

Bydgoszcz
Toruń 

Województwo lubelskie 

Laureaci

Lublin
Puławy
Zamość 

Wyróżnienia

Puławy 

Województwo małopolskie 

Laureaci

Kraków 

Wyróżnienia

Kraków
Miechów
Niepołomice 

Województwo mazowieckie 

Laureaci

Kobyłka
Nowy Dwór Mazowiecki
Płońsk
Warszawa 

Wyróżnienia

Płońsk
Warszawa
Wołomin 

Województwo podkarpackie 

Wyróżnienia

Rzeszów 

Województwo podlaskie 

Wyróżnienia

Hajnówka 

Województwo pomorskie 

Laureaci

Gdańsk
Malbork
Słupsk
Tczew 

Wyróżnienia

Gdańsk
Gdynia
Kościerzyna
Słupsk
Sopot
Starograd Gdański 

Województwo śląskie 

Laureaci

Bielsko-Biała
Zabrze 

Wyróżnienia

Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Zabrze 

Województwo warmińsko-mazurskie 

Laureaci

Ełk 

Wyróżnienia

Ełk 

Województwo wielkopolskie 

Laureaci

Ostrów Wielkopolski 

Wyróżnienia

Jarocin
Ostrów Wielkopolski
Poznań

RENAULT