AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Obchody stulecia odzyskania Niepodległości Polski w Aulnay-sous-bois

2018/06/18 CCIFP poleca 

11 listopada 2018r. przypadnie setna rocznica odzyskania Niepodległości Polski. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym państwie. W całej Polsce realizowane są projekty historyczne, kulturalne, artystyczne, edukacyjne czy wydawnicze, poświęcone jubileuszowi odzyskania Niepodległości.

My, Obywatele Rzeczpospolity Polski i Polonia francuska, chcemy wzmocnić naszą wspólnotę, okazując, że pamiętamy o naszych korzeniach. A cel tygodniowego i wspólnego świętowania jest celebrowanie tej ważnej rocznicy, przedstawiając zarówno Polonii, jak i Francuzom naszą fascynujacą historię oraz bogatą kulturę w najlepszym wymiarze.

DLACZEGO W AULNAY-SOUS-BOIS ?

Miasto Aulnay-sous-bois mieści się mniej więcej 15km od samego Paryża. Mieszka tu ponad 12000 Polaków z różnych pokoleń. Lecz bliskość geograficzna do stolicy Francji nie jest jedynym tłumaczeniem tej zdumiewającej i wciąż narastającej ilości obecności Polaków w Aulnay, który mieści w całości 90 000 mieszkańców.

Życie wspólnoty jest bardzo aktywne – z pewnością parafia łączy ludzi, ale i rola licznych stowarzyszeń i obecność szkoly języka polskiego dużo gra wśród tulbylców. Każdy ma obowiązki w pracy czy w domu i warunki nie są zawsze łatwe. Mimo trudnosci, Polacy trzymają sie raczej razem.

Dlatego postanowiłam, wraz ze stowarzyszeniem WISŁA, zorganizować tydzień wokół Polski, czyli duże wydarzenie kulturowo-edukacyjne dla wszystkich mieszkańców Aulnay-sous-bois, ale i równiez dla innych Polaków z całej Francji, którzy mocno tęsknią za Ojczyzną lub którzy nie znają Polski, bo już urodzili się na terenie Francji. Chcemy też zaskoczyć Paryżanów i Francuzów z całego regionu Ile-de-France – a nawet i dalej -, pokazując im, jak bogatą kulturą mamy pod względem Historii, ale i kulturalnie, artystycznie i nawet kulinarnie!

Elisabeth DUDA

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego wydarzenie:

Przeróżne atrakcje będą na Was czekać podczas całego Tygodnia Polskiego w Aulnay-sous-bois. Ooooj będzie się działo!

 • La Kapela d’Aulnay-sous-bois, muzyka ludowa (grajki) 4 i 11 listopada
 • Kiegarnia Polska, czyli książki w języku polskim i francuskim dla dużych i maluszków
 • Polska kuchnia Pani Renaty obecna od 4 do 11 listopada
 • MAT Café, czyli polska kuchnia według Mateusza!
 • Polskie tradycyjne drewniane rzeźby 11 listopada.

 

WYSTAWY

 

Trzy cudne wystawy będą królować podczas naszego Tygodnia. Każdy wernisaż będzie idealną okazją na spotkanie, rozmowy, wymiany zdań czy kontaktów!

Michal Batory

Wystawa 23 plakatów tego wspanialego grafisty i polskiego plakacisty, znanego na calym swiecie od 6ego do 9ego listopada. Sztuka Michal Batory spotyka sie na skraju dwóch swiatów artystycznych : polskie plakaty i polski surrealizm.

Maria Skłodowska-Curie – kobieta o dwóch nagrodach Nobla

Maria Skłodowska-Curie jest prawdopodobnie jedną z najwazniejszych postaci XX-wieku.

Wystawa jest własnością Muzeum Curie w Paryżu. 7 listopada 2017r. Obchodziliśmy 150-ą rocznicę Naszej Rodaczki. Stuletnie obchody Niepodległości Polski jest wspaniałą okazją, żeby Jej złożyć hołd przez Naszą Polonię.

 1. Warszawa-Paryż (1867-1895)
 2. Wspólne dzieło (1895-1906)
 3. Trudności i osiągnięcia (1906-1918)
 4. Międzynarodowa postać (1918-1934)

Przed wejściem do Espace Jacques Prévert będzie stał samochód, tzw. Mała Curie którego prowadziła sama Maria Skłodowska-Curie podczas Pierwszej Wojny Światowej. Było 23 takich samochodów, dzięki których podwójna Noblistka uratowała 1 000 000 żołnierzy.

 

Film Krzysztofa Rogulskiego pt. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie i obecność aktorki Elisabeth Duda, która grała główną rolę w filmie będzie dodatkiem do wystawy o Naszej Uczonej. Film będzie dostępny w językach polskim i francuskim. Będzie można go zdobyć, dzięki obecności dystrybutora.

 plakaty patryotyczne na 100-lecie niepodległości

 

Czeka na Państwa zdumiewająca wystawa o plakatach opowiadacych walkę o wolną i niepodleglą Polską. Musicie to koniecznie zobaczyć! Czysta wiedza o historii Polski!

Dziękujemy z glębi serca Galerii Roi Doré przy Ulicy Sainte-Anastase nr 6 w Paryżu za użyczenia nam wystawy!

 

KONCERTY I SPEKTAKLE

 

Przygotowujemy dla Państwa trzy unikatowe koncerty oraz spektakle, w ramach obchodów stulecia odzyskania Niepodległosci Polski:

SKALNI, to 30-u Górali prosto z Krakowa! Przyjeżdzają specjalnie dla Nas, żeby sie z nami spotkać i odchodzić razem te piękną rocznicę! Stroje są autentyczne, spiewają i tańczą jak żaden inny zespół: na pewno ich pokochacie! Hej!

Rezerwacja biletów: Teatr & Kino Jacques Prévert

 

 • PERFECT, to  bez wątpienia jeden z ulubionych zespołów rockowych Polaków. Usłyszymy największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. Nie grali we Francji od piętnastu lat.

Rezerwacja biletów: Teatr & Kino Jacques Prévert

 

 • Marek Tomaszewski jest legendarnym artystą, współtwórca duetu fortepianowego „Marek i Wacek”.

To będzie wyjątkowy koncert i nie może was tam nie być!

Rezerwacja biletów: Teatr & Kino Jacques Prévert

 

Przed koncertem występ uczniów Polskiej Szkoły w Aulnay-sous-bois. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w tym wzruszającym „mini-recitalu”!!! Przygotowujemy Wam mnóstwo niespodzianek!

 

WIĘCEJ INFORMACJI: http://semainefrancopolonaise2018.fr/?lang=pl