AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Macron – kontynuacja, czy reformy? Relacja z debaty podczas RDV biznesu CCIFP

2017/05/10 Aktualności CCIFP 

We wtorek 9 maja, w ramach comiesięcznych spotkań Rendez-vous biznesu, odbyła się debata poświęcona polityce nowego prezydenta Francji - Emmanuela Macrona. Na temat przebiegu kampanii, polityki wewnętrznej i zagranicznej, a także polsko-francuskich relacji dyskutowali Eryk Mistewicz, prof. Georges Mink oraz Michel Viatteau.

Debata moderowana przez Macieja Wituckiego, Prezesa CCIFP, przyciągnęła liczne grono prezesów i pracowników firm stowarzyszonych w CCIFP. Każdy z nich chciał poznać opinie ekspertów na temat decyzji nowego prezydenta i podzielić się swoimi przemyśleniami w trakcie networkingowego koktajlu.

Pierwsze pytania dotyczyły oceny przebiegu kampanii prezydenckiej. Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, zwrócił uwagę, na niewielkie wykorzystanie mediów społecznościowych i powrót do tradycyjnych form przekazu, jak prasa, radio i telewizja. Podkreślał przy tym, że kandydatem najczęściej pojawiającym się w mediach był Macron. Szef warszawskiego biura AFP, Michel Viatteau mówił, że sporą rolę w wyborach odegrał przypadek. Gdyby nie porażka Juppé w prawyborach, czy skandale w obozie Fillona, wynik wyborów mógłby być zupełnie inny.

Zarówno dla profesora Georges’a Minka, jak i Michela Viatteau, Macron musi próbować realizować swój program, by nie stracić poparcia obywateli. Będzie również starał się zdobyć większość w parlamencie, bo jeśli mu się to nie uda, nastąpi trudny okres koabitacji. Nie zgadzał się z tym Eryk Mistewicz, dla którego Macron nie zmieni polityki Francji i będzie kontynuatorem działań François Hollanda. Obronił on Republikę przed skrajną prawicą, ale nie będzie w stanie wprowadzić żadnych reform. Podobnie jak dotychczas, według Mistewicza, wyglądać będzie również polityka zagraniczna, która bazować będzie na ścisłej współpracy pomiędzy Niemcami a Francją. Georges Mink podkreślił, że Francja musi odnaleźć swoją wiarygodność gospodarczą, by zachować symetryczną pozycje do Angeli Merkel. Wszyscy dyskutanci podkreślali, że obecne relacje między Polską i Francją są trudne i wymagają naprawy. Nowy prezydent, to dobra okazja do ich odnowienia, jednak trudno powiedzieć, czy Polska będzie w stanie ocieplić relacje. Michel Viatteau zwrócił przy tym uwagę, że działania rządu polskiego wobec Emmanuela Macrona były w ostatnich dniach bardzo niespójne, co może skutecznie przeszkodzić w zbliżeniu obu krajów.

 

DSC06452