AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Mężczyzna w świecie kosmetyków

2018/06/07 Raporty i opracowania 

Półka męskich kosmetyków bez wątpienia coraz bardziej się rozrasta. Tradycyjny model mężczyzny, który korzysta tylko z podstawowych kosmetyków traci na swojej popularności. Panowie wykazują coraz większe zainteresowanie produktami drogeryjnymi.

Rozwój kategorii

Zauważyć możemy rozbudowywanie konkretnych segmentów męskich kosmetyków. Na znaczeniu zyskują dezodoranty, żele pod prysznic, szampony i kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Warto jednak zauważyć, że ilościowo spada sprzedaż maszynek i kosmetyków do golenia oraz kosmetyków po goleniu, mimo że producenci proponują coraz bardziej wymyślne rozwiązania. – Moda na brody robi swoje. Zwłaszcza widać to wśród klientów – mieszkańców Warszawy. Warto się nimi zainteresować, bo ci mężczyźni chodzą do salonów pielęgnacji brody i używają specjalistycznych produktów – komentuje Magdalena Piwkowska, senior client consultant w Nielsenie.

Czy sukces leży w stereotypach?

Komunikacja marketingowa skierowana do mężczyzn w dalszym stopniu oparta jest na stereotypach płciowych, ale spostrzec możemy jej transformację. Kosmetyki określane, jako „multifunkcjonalne” oraz „skierowane specjalnie dla mężczyzn” ciągle cieszą się dużą popularnością pośród męskich shopperów, ale – dostrzegamy powiew świeżości w reklamach skierowanych do mężczyzn. Coraz częściej możemy zobaczyć komunikat reklamowy, w którym to mężczyzna robi pranie, bawi się z dziećmi, płacze, albo pokazuje swoje niedoskonałe nagie ciało – cieszy nas to, ponieważ taka komunikacja jest bardziej naturalna, ludzka i prawdziwa – dodaje Piwkowska.

Ewolucja męskiej półki

W polskich drogeriach odbywa się prawdziwa rewolucja kosmetyczna. Panowie mogą już wybierać spośród: maseczek do twarzy, skarpetek złuszczających pięty, pomadek do ust, balsamów wyszczuplających, kremów przeciwzmarszczkowych. Produkty te charakteryzują się specjalnym designem – tak, aby łatwo było je odnaleźć na drogeryjnej półce.

Co dalej?

Marki zdają sobie z ukrytego potencjału finansowego w sektorze kosmetyków męskich, który pozostaje prawie w ogóle niewykorzystany. Na zachodzie powstają już niszowe marki kosmetyków kolorowych skierowanych do mężczyzn, którzy póki co w sklepach internetowych znajdą: krem BB dostosowany do kolorytu „męskiej” twarzy, korektor wyrównujący niedoskonałości, tusz do rzęs, eyeliner, podkład do twarzy czy cienie do brody. A już teraz największe firmy kosmetyczne jak Coty i L’Oreal w promowanie swoich standardowych kosmetyków do makijażu angażują męskich influencerów. Natomiast Vismay Sharma, L’Oreal UK Managing Director twierdzi, że męskie szafy z makijażem na tamtejszym rynku to kwestia 5-7 lat.

AC NIELSEN POLSKA Sp. z o.o.