AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Białoruś bramą do krajów rosyjskojęzycznych

2014/03/13 Raporty i opracowania 

26 lutego 2014 r. w Warszawie odbyło się seminarium “Prowadzenie działalności na Białorusi”. Organizatorami konferencji pod patronatem Ambasady Białorusi byli POLAND CONSULTING, BELARUS CONSULTING i PETERKA & PARTNERS.

Ponad 50 osób z firm z Polski i Białorusi uczestniczyło w półdniowym seminarium.

Igor Sekreta, Doradca Handlowy Ambasady Białorusi, przedstawił ogólny zarys gospodarczy oraz strategię Rządu Białorusi, która ma na celu zachęcanie potencjalnych inwestorów do zakładania działalności gospodarczej na Białorusi.

 Będąc członkiem Unii Celnej (Białoruś, Rosja, Kazachstan), Białoruś może być postrzegana jako brama do krajów rosyjskojęzycznych. Ten fakt odzwierciedlony został w prezentacji Ulfa Schneidera, Partnera Zarządzającego BELARUS CONSULTING. Ulf Schneider przedstawił główne projekty inwestycyjne w budownictwie, logistyce, przemyśle maszynowym oraz omówił korzyści wynikające z członkostwa w Unii Celnej podczas prowadzenia działalności na Białorusi.

 Roman Proskalovich z Białoruskiej Narodowej Agencji ds. Inwestycji i Prywatyzacji odniósł się w swoim wystąpieniu do zachodzącego na Białorusi procesu prywatyzacji oraz przedstawił aktualne i przyszłe działania. W chwili obecnej Agencja, pod nadzorem Banku Światowego, przeprowadza pilotażowy program prywatyzacji 8 wybranych małych i średnich przedsiębiorstw państwowych z różnych sektorów przemysłowych. Ogólnie proces prywatyzacji przeprowadzany jest przez Komitet ds. Nieruchomości, który ostatnio ogłosił możliwość sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa w ponad 80 spółkach akcyjnych.

 Olga Zaitseva z BELARUS CONSULTING przedstawiła główne zagadnienia systemu księgowego i podatkowego na Białorusi. Stawki podatku na Białorusi są stosunkowo niskie w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, np. stawka CIT wynosi 18% a PIT 12%.

Polskie aspekty podatkowe prowadzenia działalności na Białorusi omówił Adrian Branny, Dyrektor Generalny i Doradca Podatkowy POLAND CONSULTING. Adrian Branny przedstawił zagadnienia związane z tworzeniem zakładów na Białorusi, zwracając szczególną uwagę na niezależnych agentów pracujących w imieniu Polskich przedsiębiorców.

 Zdeněk Bajar i  Dmitri Zikratski, prelegenci z PETERKA & PARTNERS w Mińsku przedstawili aspekty prawne prowadzenia działalności na Białorusi. Wyjaśnili różnice między przedstawicielstwem a stałym miejscem prowadzeniem działalności na Białorusi oraz udzielili praktycznych wskazówek, np. jak radzić sobie z umowami, przedpłatami oraz przepisami walutowymi. W nawiązanej dyskusji udzielano odpowiedzi związanych z opłatami celnymi, białoruskim prawem pracy, rejestrowaniem nieruchomości, pozwoleniem na pracę oraz procedurami sądowymi.

 Seminarium zakończyło się sesją B2B.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt:

Adrian Branny, Dyrektor Generalny POLAND CONSULTING Sp. z o. o.

Al. Jerozolimskie 81

02-001 Warszawa

Tel. +48 22 695 03 10 

Kom. +48 53 670 73 00
Email:      BrannyA@poland-consulting.com
Internet:   www.poland-consulting.com

POLAND CONSULTING SP. Z O. O.