AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Po kefir na stację benzynową – nawet w niedzielę

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Wyjeżdżając na weekendowy wypad do naszych zachodnich sąsiadów bardzo często byliśmy zaskakiwani zamkniętymi witrynami sklepowymi w niedzielę. Obecnie liczba zaskoczonych rodaków jest z całą pewnością mniejsza, ponieważ od marca bieżącego roku również Polacy przyzwyczajają się do nieczynnych sklepów w dwie środkowe niedziele miesiąca. Ustawa o zakazie handlu w niedziele wprowadzona 18 stycznia 2018 roku wzbudziła wiele dyskusji wśród branży detalicznej, z perspektywy czasu (dość krótkiego mimo wszystko aby trafnie ocenić w pełni skutki) nie widać jednak, aby branżę dotknęły z tego tytułu poważne konsekwencje. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać kanał sprzedaży, który jest zwycięzcą wprowadzonej ustawy – z pewnością są to stacje benzynowe.

Tęczowe złotówki – obraz polskiego konsumenta LGBT+

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Akronim LGBT+ obejmuje osoby o tożsamościach płciowych i orientacjach seksualnych innych niż heteroseksualne osoby cis, które identyfikują się ze swoją płcią biologiczną. Nawyki oraz styl życia konsumentów LGBT+ różni się od konsumentów heteronormatywnych. Osoby LGBT+ zwracają większą uwagę na zdrowe żywienie, cenią sobie wygodę i jakość, jak i częściej używają Internetu w celach społecznościowych oraz do oglądania seriali czy filmów, są bardziej aktywne fizycznie i częściej wychodzą do klubów czy restauracji.

Konsumenci oczekują już nie tylko dobrej jakości za odpowiednią cenę. Głównym motorem decyzji zakupowych staje się wygoda

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Konsumenci są dziś bardziej zabiegani niż kiedykolwiek wcześniej, a z drugiej strony, dzięki dostępowi do technologii, coraz bardziej świadomi. Dlatego oczekują rozwiązań wygodnych, użytecznych, które ułatwiają im życie i oszczędzają czas, a przy tym zdrowych i ekologicznych. Te oczekiwania to wyzwanie dla branży FMCG i handlu detalicznego. Obok dobrej jakości za odpowiednią cenę, to właśnie wygoda staje się dziś głównym motorem decyzji zakupowych – wynika z globalnego raportu Nielsena „The Quest for Convenience”.

Novo Nordisk kolejnym najemcą The Park Warsaw

Nowoczesny kompleks biurowy The Park Warsaw zyskał nowego najemcę. Novo Nordisk, znana duńska firma z sektora medycznego, zajmie biuro o łącznej powierzchni 1830 mkw. Przy wyborze nowej lokalizacji z najemcą współpracowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

Zaskakujące spowolnienie wzrostu płac we wrześniu

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się we wrześniu do 6,7% r/r z 6,8% w sierpniu, kształtując się znacząco poniżej naszej prognozy zgodnej z konsensem rynkowym (7,1%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły we wrześniu o 4,7% r/r (tyle samo co w sierpniu).

Wzrost stawek IRS w ślad za rynkami bazowymi

2018/10/15 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu 2-letnie  stawki  IRS zwiększyły się do poziomu 2,03(wzrost  o 2pb),  5-letnie do poziomu do 2,61(wzrost o 2pb),  a  10-letnie do 3,07(wzrost  o 1pb).

Dane o sprzedaży detalicznej mogą umocnić złotego

2018/10/15 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do  4,2998(umocnienie złotego o 0,2%).

Wyższe ceny prądu podbiją inflację

2018/10/15 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu przeanalizowaliśmy wpływ wyższych cen energii na koszty funkcjonowania oraz proces ustalania cen przez przedsiębiorstwa w Polsce(por. MAKROmapa z 08.10.2018).Podwyżki cen prądu znajdą również odzwierciedlenie w wyższej inflacji CPI. Poniżej próbujemy oszacować skalę tego oddziaływania.

Wrześniowa inflacja powyżej wstępnego szacunku GUS

2018/10/15 Raporty i opracowania 
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się we wrześniu do 1,9% r/r wobec 2,0% w sierpniu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym oraz powyżej wstępnego szacunku GUS (1,8%) i naszej prognozy (1,7%).

Otwarcie Wystawy, „CERAMIKA wystawa zbiorowa” Pałac Boglewice, Boglewice 6, 05-604 Boglewice, Jasieniec 20.10.2018 r. godz. 18.00

Zapraszamy na "CERAMIKĘ wystawę zbiorową", która odbędzie się po raz pierwszy w klimatycznych podziemiach Pałacu Boglewice. Jest to okazja do poznania bardzo różnych osobowości twórczych.