AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Hurtowe oszustwa podatkowe wymagają detalicznego badania

2017/07/13 Raporty i opracowania 
Postępowanie kontrolne w spółce bywa preludium do postępowania karnego skarbowego, a coraz częściej również karnego wobec członków zarządu. Spełnienie przesłanek warunkujących obciążenie ich odpowiedzialnością karną skarbową powinno być skrupulatnie badane w stosunku do każdego z nich z osobna. Członkowie zarządu bowiem, działając jedynie w zakreślonym obszarze swoich kompetencji, nierzadko nie mają podstaw, by podejrzewać nieprawidłowości w rozliczaniu zobowiązań podatkowych.

Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

2017/07/12 Raporty i opracowania 
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w czerwcu zmniejszyła się do 1,5% r/r wobec 1,9% w maju, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (1,7%). Zgodnie z naszymi szacunkami inflacja bazowa nie zmieniła się w czerwcu w stosunku do maja i wyniosła 0,8% r/r.

Ostatnia chwila, żeby znaleźć pracę na wakacje

2017/07/12 Raporty i opracowania 
Wakacje w pełni, a pracodawcy wciąż poszukują pracowników do wykonywania prac sezonowych. HoReCA, budownictwo czy przetwórstwo to tylko niektóre z branż, w których brakuje rąk do pracy. Ekspert LeasingTeam radzi, gdzie jeszcze można znaleźć ciekawe oferty, na jakie stanowiska pracodawcy poszukują najczęściej i za jakie stawki.

Globalne przychody branży obronnej i lotniczej w 2016 roku wyniosły prawie 675 mld dolarów

2017/07/12 Raporty i opracowania 
W 2016 roku przychody przemysłu lotniczego i wojskowego w ujęciu globalnym wyniosły 674,4 mld dolarów i były o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Sektor wzrost ten zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi sektora lotnictwa cywilnego w Europie i zwiększeniu wydatków na obronność w USA. Jak wynika z corocznego raportu "Global Aerospace & Defense sector financial performance study", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, znaczące wzrosty przychodów odnotowali producenci oryginalnego sprzętu (OEM), tacy jak Airbus czy Lockheed Martin oraz producenci elektroniki.

Wystąpienia J. Yellen kluczowe dla polskiego rynku długu

2017/07/10 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu rentowności polskich benchmarkowych obligacji 2-letnich zwiększyły się do poziomu 2,035 (wzrost o 12pb), obligacji 5- letnich do poziomu 2,727 (wzrost o 7pb), a obligacji 10-letnich do poziomu 3,38 (wzrost o 5pb).

EFL: brak akcyzy nie zachęci firmy do zakupu aut elektrycznych

2017/07/10 Raporty i opracowania 
Symulacja kosztów zakupu i użytkowania auta spalinowego i elektrycznego. Udział samochodów z napędami elektrycznymi w firmowych flotach w Polsce pozostaje na marginalnym poziomie. Argumenty ekologiczne nie są jednak wystarczające, aby ten stan zmienić. Kluczowe w rozwoju firmowej elektromobilności jest kryterium opłacalności ekonomicznej. Z przygotowanego przez EFL na potrzeby raportu „Elektromobilność w Polsce. Perspektywy rozwoju, szanse i zagrożenia” porównania kosztów zakupu i użytkowania auta spalinowego oraz elektrycznego wynika, że sam brak akcyzy to zdecydowanie za mało. Dopiero przy zwolnieniu z podatku VAT, firmie opłaca się nabycie pojazdu EV[1].

Krajowe dane o bilansie płatniczym negatywne dla złotego

2017/07/10 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,2358 (osłabienie złotego o 0,1%).

Rating Fitch nie zmieni się przez dłuższy czas

2017/07/10 Raporty i opracowania 
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Ryczałt za nadgodziny tylko w wyjątkowych sytuacjach

2017/07/10 Raporty i opracowania 
Zasadą ogólną ujętą w Kodeksie pracy jest szczegółowe rozliczanie i wypłata wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kwoty te co do zasady wypłaca się wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Istnieje jednak możliwość, żeby za nadgodziny pracowników płacić w formie ryczałtu. 

Światowe ceny zbóż odbiły się od dna

2017/07/09 Raporty i opracowania 
Indeks cen żywności FAO zwiększył się w czerwcu do 175,2 pkt. wobec 172,7 pkt. w maju (+1,4% m/m). Wzrost indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z wyższych cen 3 z 5 jego składowych: produktów mlecznych (+8,3% m/m), zbóż (+4,2% m/m) oraz mięsa (+1,8% m/m). Przeciwny efekt miały niższe ceny cukru (-13,4% m/m) oraz oleju roślinnego (-3,9% m/m). Roczne tempo wzrostu światowych cen żywności zmniejszyło się w czerwcu do 6,9% wobec 10,2% w maju, co wynikało przede wszystkim z silnego spadku rocznej dynamiki cen cukru (-28,5% w czerwcu wobec -5,2% w maju).