AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Rośnie apetyt inwestycyjny funduszy private equity

2017/12/15 Raporty i opracowania 
Przedstawiciele funduszy private equity oceniają sytuację ekonomiczną w Europie Środkowej coraz bardziej optymistycznie. W ciągu roku odsetek osób uważających, że się ona poprawi wzrósł niemal czterokrotnie. Z kolei 36 proc. badanych jest zdania, że w najbliższym półroczu wielkość przeprowadzanych transakcji się zwiększy. Niemal połowa inwestorów w kolejnych sześciu miesiącach oczekuje wzrostu aktywności na rynku private equity i deklaruje, że w tym czasie więcej kupi niż sprzeda. Wzrasta też zainteresowanie funduszy PE inwestycjami w startupy. To główne wnioski z kolejnej edycji badania „Private Equity Confidence Survey”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Menedżerowie branży motoryzacyjnej spodziewają się zwiększenia sprzedaży w ciągu następnych 6 m-cy

2017/12/14 Raporty i opracowania 
Jak wynika z badania KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wskaźnik nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku osiągnął wartość 82/100 punktów. Z odpowiedzi udzielonych przez przedstawicieli producentów i dystrybutorów motoryzacyjnych wynika, że pozytywna koniunktura utrzyma się w ciągu następnego roku, a najbliższych 6 miesięcy przyniesie zwiększony poziom sprzedaży i przychodów firm motoryzacyjnych. Wśród największych wyzwań dla branży znalazły się m.in. nowe regulacje prawne, koszty pracy oraz dostęp do kadr o wysokich kwalifikacjach.

Optymizm na rynku pracy największy od 2010 roku

2017/12/12 Raporty i opracowania 
Pracodawcy w Polsce 19. kwartał z rzędu planują powiększać swoje zespoły, a odnotowany wzrost jest najwyższym od 2010 roku. Jak pokazują wyniki Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pozytywne prognozy na I kwartał 2018 roku odnotowano w 9 z 10 badanych sektorach rynku. Dla szukających pracy najkorzystniejsza będzie sytuacja w branżach Handel detaliczny i hurtowy, Produkcja przemysłowa oraz Restauracje/Hotele.

Za pięć lat będzie się sprzedawać na świecie ponad pięć milionów smartfonów dziennie

2017/12/12 Raporty i opracowania 
Do końca 2023 roku użytkownikami smartfonów w krajach rozwiniętych będzie ponad 90 proc. dorosłych osób. Roczna sprzedaż telefonów w 2023 wyniesie 1,85 miliarda sztuk. Ale rosnąć będzie nie tylko ich ilość, ale też jakość. Jak przewiduje 17. edycja raportu „Global TMT Predictions 2018”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w ciągu pięciu najbliższych lat elementy sztucznej inteligencji w smartfonach będą standardem, a już w 2018 roku przynajmniej miliard użytkowników za ich pośrednictwem będzie tworzyć treści w rozszerzonej rzeczywistości. Między innymi na smartfonach będziemy oglądać transmisje na żywo, z których przychody w przyszłym roku wyniosą 545 mld dolarów w skali globalnej. W tym samym czasie samoloty przestaną być jedną z ostatnich wolnych od połączeń internetowych stref.

Milenialsi w MŚP: im młodszy przedsiębiorca, tym częściej korzysta z IT oraz zaawansowanych technologii

2017/12/12 Raporty i opracowania 
EFL w badaniu „Milenialsi w MŚP. Pod lupą” zapytał przedsiębiorców z pokolenia Y o nowoczesne technologie, z jakich korzystają w swoich firmach. Blisko połowa wskazała na tradycyjne narzędzia jak sprzęt komputerowy, telefony, internet, co trzeci – na maszyny, zaawansowane programy i aplikacje, a co szósty – na technologie czerpiące z IT, m.in. nawigację, monitoring czy terminale płatnicze. Biorąc pod uwagę branże, z podstawowego IT najczęściej korzystają przedstawiciele firm usługowych. Natomiast z rozkładu odpowiedzi w podziale na grupy wiekowe wynika, że im młodszy właściciel przedsiębiorstwa, tym częściej korzysta z IT oraz zaawansowanych maszyn, aplikacji, programów.

Posiedzenie FED w centrum uwagi rynku

2017/12/11 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS obniżyły się do poziomu 2,020 (spadek o 5pb), 5-letnie do poziomu 2,470 (spadek o 7pb), a 10-letnie obniżyły się do poziomu 2,920 (spadek o 10pb).

Reforma podatkowa w USA wsparciem dla dolara

2017/12/11 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,1987 (umocnienie złotego o 0,3%).

Prognozy na lata 2017-2019

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury, zrewidowaliśmy nasze prognozy makroekonomiczne. 

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było ogłoszenie przez Prawo i Sprawiedliwośćdecyzji o rekonstrukcji rządu

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Na jego czele stanął dotychczasowy minister rozwoju M. Morawiecki zastępując B. Szydło. Pozostałe zmiany w rządzie zostaną ogłoszone w styczniu. W naszej ocenie zmiana na stanowisku premiera poprawi efektywność zarządzania spółkami skarbu państwa, przyspieszy tempo uszczelnia nia systemu podatkowego oraz zwiększy prawdopodobieństwo wprowadzenia pracowniczych programów kapitałowych w 2018 r.

Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w listopadzie zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,1% w październiku, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i powyżej konsensusu rynkowego (2,4%) oraz naszej prognozy (2,3%).