AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Szukasz pracy za granicą? Trzymaj się poniższych wskazówek

2017/08/18 Raporty i opracowania 
Poszukiwanie pracy za granicą nie jest łatwym zadaniem. Nawet po znalezieniu interesującej oferty, jeszcze przed aplikowaniem, dobrze dowiedzieć się jak najwięcej na temat warunków zatrudnienia i lokalnego rynku pracy. Warto także poznać sposoby, które mogą zwiększyć szansę na zdobycie pracy.

Korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy

2017/08/17 Raporty i opracowania 
W drugim kwartale 2017 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie ponad 40 mld USD, blisko 70% więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem br. Liczba transakcji w tym czasie zmniejszyła się jednak o kilka procent, co dobrze ilustruje fakt, że fundusze tego typu podejmują coraz mniej ryzykowane decyzje, preferując inwestycje w bardziej dojrzałe i większe spółki. Systematycznie wzrasta również rola korporacji w finansowaniu startupów – w drugim kwartale 2017 r. blisko 25% wszystkich transakcji na całym świecie zostało zrealizowanych przez tzw. korporacyjne fundusze venture capital – wynika z badania KPMG.

Wzrost gospodarczy w II kw. nieznacznie powyżej oczekiwań

2017/08/17 Raporty i opracowania 
Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, tempo wzrostu PKB w II kw. zmniejszyło się do 3,9% r/r wobec 4,0% w I kw., a tym samym ukształtowało się ono zgodnie z naszą prognozą i powyżej konsensusu rynkowego (3,8%). Kwartalna dynamika oczyszczonego z wpływu czynników sezonowych PKB nie zmieniła się w II kw. wobec I kw. i wyniosła 1,1%. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem. Pełne dane o PKB zawierające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane 31 sierpnia.

Wzrost dynamiki cen żywności

2017/08/16 Raporty i opracowania 
Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS. Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w lipcu zwiększyła się do 1,7% r/r wobec 1,5% w czerwcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i powyżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (1,6%).

5 pytań, które bardzo często padają podczas rozmowy rekrutacyjnej

2017/08/16 Raporty i opracowania 
Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, próbuje przewidzieć jej scenariusz i pytania, które podczas niej padną. Poznanie pytań chętnie zadawanych przez rekruterów może pomóc kandydatowi w przygotowaniu się do spotkania i w efekcie zwiększyć jego szanse na pracę.

Wyjątkowo dobra pierwsza połowa 2017 roku w sektorze motoryzacyjnym

2017/08/16 Raporty i opracowania 
W pierwszej połowie 2017 r. zarejestrowano 247,0 tys. nowych samochodów osobowych, o 17,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rejestracje klientów instytucjonalnych w I połowie br. wzrosły o 20,8%, natomiast klientów indywidualnych o 10,4%. Wśród trzech najliczniejszych segmentów, najszybciej rośnie popyt na małe i średnie SUV-y oraz samochody klasy B i C. Dynamika jest jeszcze wyższa wśród minibusów i samochodów klasy E. Najwyższe tempo wzrostu wśród wszystkich rodzajów pojazdów odnotowano w segmencie autobusów i autokarów. W pierwszej połowie 2017 r. zarejestrowano ich 1,15 tys. szt. Dobre wyniki wypracowały ulokowane w Polsce fabryki motoryzacyjne. Łącznie wyprodukowano 388,4 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza wzrost o 2,6% r/r.

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się do 52,3 pkt. w lipcu w wobec 53,1 pkt. w czerwcu

2017/08/16 Raporty i opracowania 
Odnotowane w lipcu pogorszenie koniunktury w polskim przetwórstwie zostało spowodowane głównie obniżeniem się składowych dotyczących bieżącej produkcji oraz nowych zamówień. Łącznie, oddziaływały one w kierunku spadku indeksu o 1,2 pkt. W efekcie wskaźnik PMI ukształtował się na najniższym poziomie od listopada 2016 r.

Wkrótce nowa Ordynacja podatkowa. Jakich zmian mogą spodziewać się firmy?

2017/08/16 Raporty i opracowania 
We wrześniu 2017 r. opublikowany zostanie projekt nowej Ordynacji podatkowej. Wśród zapowiadanych zmian są m.in. nowe zasady przedawniania zobowiązań podatkowych, wydłużenie czasu na wniesienie odwołania i zażalenia oraz wprowadzenie mediacji podatkowych. Co oznaczają one dla przedsiębiorstw? Wyjaśnia ekspert Ayming Polska.

Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie

2017/08/16 Raporty i opracowania 
Doroczny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że w Polsce liczba osób, które w 2016 r. poniosły śmierć w wypadku drogowym w przeliczeniu na miliard przejechanych kilometrów, jest największa w Europie. Polska ma również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych na milion mieszkańców. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na europejskich drogach postępuje zbyt wolno.

Prognoza dla światowych rynków nieruchomości biurowych – czy buduje się za dużo?

2017/08/14 Raporty i opracowania 
Z opublikowanej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield prognozy Global Office Forecast wynika, że utrzymuje się bezprecedensowy boom na światowych rynkach nieruchomości biurowych. W najbliższych trzech latach, czyli do końca 2019 roku, powstanie ponad 65 mln mkw. nowej powierzchni – to równowartość zasobów powierzchni biurowej pięciu miast: Waszyngtonu, Dallas, Londynu, Singapuru i Szanghaju. Raport przedstawia czynniki ekonomiczne, prognozy podaży i popytu oraz perspektywy wzrostu czynszów w ponad 100 miastach całego świata.