AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Alert podatkowy – 17 października 2018

2018/10/18 Raporty i opracowania 
Informowanie o schematach podatkowych – nowe przepisy przeciw optymalizacji podatkowej.

Przyszłość pracy tymczasowej w Polsce. Informacja prasowa

2018/10/18 Raporty i opracowania 
Praca tymczasowa była, jest i będzie, ponieważ daje firmom możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe. Bez elastycznych form zatrudnienia polska gospodarka nie będzie mogła się rozwijać – mówią eksperci agencji zatrudnienia Manpower, w odpowiedzi na pojawiające się w mediach zapowiedzi o schyłku pracy tymczasowej w Polsce. O stabilność zatrudnienia nie muszą się również obawiać osoby obecnie pracujące w oparciu o ten model, co więcej bieżąca sytuacja na rynku daje im duży komfort pracy i lepsze warunki finansowe niż jeszcze rok temu.

Barometr EFL: koniec roku pod znakiem coraz słabszych nastrojów w MŚP

2018/10/17 Raporty i opracowania 
Ostatni w 2018 roku pomiar Barometru EFL[1]pokazuje dalszy spadek nastrojów wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Po najniższym w III kwartale br. poziomie wskaźnika od początku 2015 roku (od kiedy jest realizowane badanie), w ostatnim osiągnął wartość jeszcze niższą – 51,1 pkt. (-1,8 pkt. kw./kw.). Zauważalny jest spory pesymizm w odniesieniu do planowanych inwestycji – więcej firm spodziewa się ich spadku niż wzrostu. Na taki wyniki, decydujący wpływ w opinii samych zainteresowanych ma sytuacja na rynku pracy. Ponad 57 proc. wskazuje na problemy ze znalezieniem pracowników, a 48 proc. na rosnące oczekiwania płacowe. Mniejsze znaczenie mają nowe przepisy związane z RODO czy split payment.

Rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej

2018/10/17 Raporty i opracowania 
Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się we wrześniu do 2,8% r/r wobec 5,0% w sierpniu, co było poniżej konsensusu rynkowego (4,3%) i naszej prognozy (4,5%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,7% m/m. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy sierpniem a wrześniem była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w sierpniu br. liczba dni roboczych była taka sama jak w 2017 r., podczas gdy we wrześniu br. była ona o 1 mniejsza niż przed rokiem).

Wysokie obroty ale coraz niższe marże – narastające problemy w branży budowlanej

2018/10/17 Raporty i opracowania 
Duże projekty infrastrukturalne oraz budownictwo komercyjne (obiekty handlowe, przemysłowe oraz budowa mieszkań), zagwarantowały firmom budowlanym w 2017 i 2018 r. wzrost przychodów.  Jak jednak prognozują eksperci Deloitte, autorzy raportu „Polskie spółki budowlane 2018 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży” rosnące koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych powodują, że dobra passa właśnie się kończy. Marże realizowanych projektów są i będą pod silną presją w kolejnych okresach, co dostrzegają także inwestorzy. W okresie styczeń – wrzesień 2018 r. indeks WIG Budownictwo zanotował ponad 20 proc. spadek.

Jakie przyprawy królują w Polsce?

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Kategoria przypraw (jako suma segmentów panierek, marynat, miksów przypraw, monoprzypraw, soli oraz przypraw uniwersalnych) jest kategorią stabilną z tendencją wzrostową, wynoszącą 1,9% wzrostu sprzedaży wartościowej od stycznia do lipca 2018 roku względem analogicznego okresu w zeszłym roku.

Rynek herbaty coraz bardziej kolorowy

2018/10/16 Raporty i opracowania 
W okresie 12 miesięcy zakończonych w czerwcu 2018 roku (włącznie) sprzedaż kategorii wyniosła 1,35 mld złotych co oznaczało stabilizację [+0,8%] w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Cała kategoria utrzymuje dobre wyniki głównie dzięki wzrostom średnich cen na półkach oraz wyborom droższego asortymentu przez kupujących. Te dwa czynniki rekompensują spadki wolumenu sprzedaży w kilogramach, którego dynamika w analizowanym okresie wyniosła -2,7%.

Jak wprowadzić innowację z sukcesem na rynek?

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Odpowiedź na to pytanie najlepiej uzyskać analizując przypadki porażek, które niestety zdarzają się znacznie częściej niż spektakularne sukcesy. Mniej więcej 80-85% nowych produktów nie przeżywa pierwszego roku na półce. Analizując dane sprzedażowe i innowacje testowane przez BASES można wyróżnić 3 podstawowe składniki przepisu na sukces na rynku. Analizę przygotował Marek Rudek, Innovation Business Partner w Nielsenie.

Po kefir na stację benzynową – nawet w niedzielę

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Wyjeżdżając na weekendowy wypad do naszych zachodnich sąsiadów bardzo często byliśmy zaskakiwani zamkniętymi witrynami sklepowymi w niedzielę. Obecnie liczba zaskoczonych rodaków jest z całą pewnością mniejsza, ponieważ od marca bieżącego roku również Polacy przyzwyczajają się do nieczynnych sklepów w dwie środkowe niedziele miesiąca. Ustawa o zakazie handlu w niedziele wprowadzona 18 stycznia 2018 roku wzbudziła wiele dyskusji wśród branży detalicznej, z perspektywy czasu (dość krótkiego mimo wszystko aby trafnie ocenić w pełni skutki) nie widać jednak, aby branżę dotknęły z tego tytułu poważne konsekwencje. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać kanał sprzedaży, który jest zwycięzcą wprowadzonej ustawy – z pewnością są to stacje benzynowe.

Tęczowe złotówki – obraz polskiego konsumenta LGBT+

2018/10/16 Raporty i opracowania 
Akronim LGBT+ obejmuje osoby o tożsamościach płciowych i orientacjach seksualnych innych niż heteroseksualne osoby cis, które identyfikują się ze swoją płcią biologiczną. Nawyki oraz styl życia konsumentów LGBT+ różni się od konsumentów heteronormatywnych. Osoby LGBT+ zwracają większą uwagę na zdrowe żywienie, cenią sobie wygodę i jakość, jak i częściej używają Internetu w celach społecznościowych oraz do oglądania seriali czy filmów, są bardziej aktywne fizycznie i częściej wychodzą do klubów czy restauracji.