AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Efekty statystyczne wsparły dynamikę sprzedaży detalicznej

2018/06/21 Raporty i opracowania 
Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w maju w cenach bieżących o 7,6% r/r wobec wzrostu o 4,6% r/r w kwietniu, co było powyżej konsensusu rynkowego (6,6%) i poniżej naszej prognozy (8,8%). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych wzrosła w maju do 6,1% r/r wobec 4,0% w kwietniu.

Zmienia się rola CFO w bankach

2018/06/20 Raporty i opracowania 
Podmioty z sektora finansowego, podobnie jak fintechy stoją w obliczu zmian związanych z technologiami cyfrowymi. Digitalizacja, automatyzacja, sztuczna inteligencja, czy przetwarzanie danych w chmurze to zagadnienia, które bardzo szybko wkraczają do sektora finansowego i banków. Jednocześnie ewoluuje też rola i znaczenie dyrektorów finansowych w organizacjach. Coraz większą wagę przykłada się do działań strategicznych, definiujących kierunki rozwoju banku. CFO zaczyna być postrzegany jako „drugi pilot” jednostki kierowanej przez CEO w roli kapitana. Od dyrektorów finansowych oczekuje się również odpowiedzialności za proces transformacji organizacyjnej.

Niski poziom wykorzystania ulgi B+R – firmy tracą szansę na rozwój

2018/06/20 Raporty i opracowania 
Po ponad dwóch latach obowiązywania w Polsce ulgi na badania i rozwój 35 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że w ogóle o niej nie słyszało, a zaledwie 9 proc. badanych odliczyło ulgę za rok podatkowy 2017. Aż 45 proc. firm twierdzi, że nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej, choć w badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa z branż, w których działania B+R występują najczęściej w ramach regularnie prowadzonej działalności. Firmy, które nie identyfikują działań B+R i nie korzystają z ulgi, tracą szansę na uzyskanie oszczędności, które mogą przeznaczyć na rozwój.

Produkcja przemysłowa wyraźnie powyżej oczekiwań

2018/06/19 Raporty i opracowania 
Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w maju do 5,4% r/r wobec 9,3% w kwietniu, co było wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (3,5%) oraz naszej prognozy (4,5%).

Wakacyjny biznes w leasingu. Nie wpadłbyś na to, co można wyleasingować! TOP10 najciekawszych propozycji na wakacje

2018/06/19 Raporty i opracowania 
Co druga firma z sektora MŚP w swojej działalności korzysta z leasingu i w ten sposób finansuje przede wszystkim samochody i maszyny. Przedmiotów, które można wyleasingować, jest jednak znacznie więcej. Latem atrakcyjne są m.in. maszyny do lodów, kampery, skutery i rowery. EFL przygotował listę 10 nietypowych rzeczy, które można wziąć w leasing z myślą o sezonie wakacyjnym.

W wakacje najwięcej miejsc pracy czeka w produkcji przemysłowej

2018/06/19 Raporty i opracowania 
Polska produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa w wakacje. Pracodawcy z tego sektora zadeklarowali prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Dla osób poszukujących pracy w tej branży to bardzo dobra wiadomość – kandydaci będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia. Dla pracodawców oznacza to większą rywalizację o pracownika i wyzwania związane z rosnącymi koszty prowadzenia biznesu oraz walką o utrzymanie konkurencyjności.

Wyhamowanie wzrostu płac zgodne z oczekiwaniami

2018/06/18 Raporty i opracowania 
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w maju do 7,0% r/r z 7,8% w kwietniu, kształtując się nieznacznie poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (7,1%). 

Wstępne indeksy PMI dla strefy euro w centrum uwagi rynku

2018/06/18 Raporty i opracowania 
ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do poziomu 1,94 (spadek o 1pb), 5-letnie do 2,54 (spadek o 4pb), a 10-letnie do poziomu 3,01 (spadek o 6pb). Przez cały ubiegły tydzień na rynku utrzymywała się niska płynność, co sprzyjało podwyższonej zmienności stawek IRS.

Powściągliwość EBC wstrząsnęła rynkiem walutowym

2018/06/18 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,2824 (osłabienie złotego o 0,1%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN pozostawał się w łagodnym trendzie wzrostowym. Jednocześnie mieliśmy do czynienia z jego relatywnie wysoką zmiennością, czemu sprzyjała podwyższona niepewność na rynku z uwagi na posiedzenia FED (środa) oraz EBC (czwartek).

EBC rozczarował inwestorów

2018/06/18 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie EBC. Choć parametry polityki monetarnej pozostały niezmienione, w komunikacie po posiedzeniu znalazły się istotne zmiany dotyczące jej perspektyw.