AKTUALNOŚCI


 • Skontaktuj się z nami

  Mariusz Kielich

  Kierownik ds. komunikacji i PR

  tel.: +48 (22) 690 68 95

  mariusz.kielich@ccifp.pl

   

   

  Kontakt

   

Optymizm na rynku pracy największy od 2010 roku

2017/12/12 Raporty i opracowania 
Pracodawcy w Polsce 19. kwartał z rzędu planują powiększać swoje zespoły, a odnotowany wzrost jest najwyższym od 2010 roku. Jak pokazują wyniki Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pozytywne prognozy na I kwartał 2018 roku odnotowano w 9 z 10 badanych sektorach rynku. Dla szukających pracy najkorzystniejsza będzie sytuacja w branżach Handel detaliczny i hurtowy, Produkcja przemysłowa oraz Restauracje/Hotele.

Za pięć lat będzie się sprzedawać na świecie ponad pięć milionów smartfonów dziennie

2017/12/12 Raporty i opracowania 
Do końca 2023 roku użytkownikami smartfonów w krajach rozwiniętych będzie ponad 90 proc. dorosłych osób. Roczna sprzedaż telefonów w 2023 wyniesie 1,85 miliarda sztuk. Ale rosnąć będzie nie tylko ich ilość, ale też jakość. Jak przewiduje 17. edycja raportu „Global TMT Predictions 2018”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w ciągu pięciu najbliższych lat elementy sztucznej inteligencji w smartfonach będą standardem, a już w 2018 roku przynajmniej miliard użytkowników za ich pośrednictwem będzie tworzyć treści w rozszerzonej rzeczywistości. Między innymi na smartfonach będziemy oglądać transmisje na żywo, z których przychody w przyszłym roku wyniosą 545 mld dolarów w skali globalnej. W tym samym czasie samoloty przestaną być jedną z ostatnich wolnych od połączeń internetowych stref.

Milenialsi w MŚP: im młodszy przedsiębiorca, tym częściej korzysta z IT oraz zaawansowanych technologii

2017/12/12 Raporty i opracowania 
EFL w badaniu „Milenialsi w MŚP. Pod lupą” zapytał przedsiębiorców z pokolenia Y o nowoczesne technologie, z jakich korzystają w swoich firmach. Blisko połowa wskazała na tradycyjne narzędzia jak sprzęt komputerowy, telefony, internet, co trzeci – na maszyny, zaawansowane programy i aplikacje, a co szósty – na technologie czerpiące z IT, m.in. nawigację, monitoring czy terminale płatnicze. Biorąc pod uwagę branże, z podstawowego IT najczęściej korzystają przedstawiciele firm usługowych. Natomiast z rozkładu odpowiedzi w podziale na grupy wiekowe wynika, że im młodszy właściciel przedsiębiorstwa, tym częściej korzysta z IT oraz zaawansowanych maszyn, aplikacji, programów.

Kancelaria Hogan Lovells doradzała mBank S.A. oraz mFinanse S.A. przy sprzedaży akcji oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W dniu 27 listopada 2017 roku mBank S.A. ("Bank") oraz spółka zależna Banku mFinanse S.A. ("mFinanse"), zawarły warunkową umowę, na podstawie której: (i) Bank zobowiązany jest do sprzedaży 100% tj. 100.000 akcji w spółce Latona S.A. na rzecz Phoebe IVS z siedzibą w Danii ("Inwestor"), a następnie (ii) mFinanse zobowiązana jest do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa mFinanse na rzecz spółki Latona S.A. (w chwili sprzedaży Latona S.A. należeć będzie do Inwestora) ("Umowa"). 

Posiedzenie FED w centrum uwagi rynku

2017/12/11 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS obniżyły się do poziomu 2,020 (spadek o 5pb), 5-letnie do poziomu 2,470 (spadek o 7pb), a 10-letnie obniżyły się do poziomu 2,920 (spadek o 10pb).

Reforma podatkowa w USA wsparciem dla dolara

2017/12/11 Raporty i opracowania 
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,1987 (umocnienie złotego o 0,3%).

Prognozy na lata 2017-2019

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury, zrewidowaliśmy nasze prognozy makroekonomiczne. 

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było ogłoszenie przez Prawo i Sprawiedliwośćdecyzji o rekonstrukcji rządu

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Na jego czele stanął dotychczasowy minister rozwoju M. Morawiecki zastępując B. Szydło. Pozostałe zmiany w rządzie zostaną ogłoszone w styczniu. W naszej ocenie zmiana na stanowisku premiera poprawi efektywność zarządzania spółkami skarbu państwa, przyspieszy tempo uszczelnia nia systemu podatkowego oraz zwiększy prawdopodobieństwo wprowadzenia pracowniczych programów kapitałowych w 2018 r.

Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

2017/12/11 Raporty i opracowania 
Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w listopadzie zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,1% w październiku, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i powyżej konsensusu rynkowego (2,4%) oraz naszej prognozy (2,3%).

BNP Paribas Real Estate Poland z największą transakcją wynajmu na stołecznym rynku magazynów

Jeden z wiodących, wielobranżowych sklepów internetowych, oferujących ponad 250 tys. produktów ponad tysiąca różnych marek, zajmie 32,5 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym P3 Błonie w sąsiedztwie Warszawy. W poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji i całym procesie najmu, firmę - na zasadach wyłączności - wspierali doradcy BNP Paribas Real Estate Poland. Dzięki transakcji, udział kontraktów sfinalizowanych przez agencję na warszawskim rynku wynosi 52%*, plasując BNP Paribas Real Estate Poland na pozycji regionalnego lidera. Łączny wolumen powierzchni wynajętej w samym trzecim kwartale przy zaangażowaniu Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych agencji powiększył się do 120 tys. m kw.